Μπαρτσελόνα-Ομπραντόιρο 94-77: Νίκη για τους μπλαουγκράνα, αγωνία για τον Βέσελι

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εντός έδρας την Ομπραντόιρο με 94-77 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 27-5, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 13-19.

Η Ομπραντόιρο έκανε καλύτερη αρχή και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15). Η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-11, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-32). Ιδιαίτερα, η καταλανική ομάδα ανησυχεί για την κατάσταση του Γιαν Βέσελι μετά τον τραυματισμό του στην μέση.

Οι μπλαουγκράνα πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 32-18 και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-50). Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Ομπραντόιρο με 94-77.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Μίροτιτς (10ρ. και 3 ασίστ) και Αμπρίνες με 27 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Ομπραντόιρο ξεχώρισαν οι Ρόμπερτσον και Μπλάζεβιτς με 19 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-21, 35-32, 68-50, 94-77