Φενέρμπαχτσε - Παναθηναϊκός 79-66: Άστοχοι από το τρίποντο οι πράσινοι, πήρε την νίκη η ομάδα του Ιτούδη

Ο Παναθηναικός πλήρωσε το κακό ποσοστό του στα τρίποντα (2/21) και γενικότερα την αστοχία του, με την Φενέρμπαχτσε να παίρνει την νίκη επί των "πρασίνων" με 79-66 σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στην Ρόδο στο πλαίσιο του Nick Galis Tournament.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Φενέρμπαχτσε να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-12). Η διαφορά παρέμεινε χαμηλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (29-27).

Οι "κίτρινοι" επέβαλλαν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παρά την πίεση των "πρασίνων", προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (46-41). Επίσης, στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γιώργος Παπαγιάννης συγκρούστηκε γόνατο με το γόνατο με τον Ματιάς Λεσόρ και αποχώρησε υποβασταζόμενος.  Η Φενέρμπαχτσε ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον Παναθηναικό με 79-66.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Ερνανγκόμεθ και Λεσόρ με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Σανλί και Μάνταρ με 21 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-12, 29-27, 46-41, 79-66

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Γκάι, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 4, Σλούκας 8, Παπαπέτρου, Γκραντ 6, Λεσόρ 17, Γκριγκόνις 12, Ερνανγκόμεθ 19, Μήτογλου, Μαντζούκας.

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλεϊ 8, Χαζέρ, Γουίλμπεκιν 8, Σανλί 21, Παπαγιάννης 7, Μαχμούτογλου, Μπιμπέροβιτς, Πιερ 6, Ντόρσεϊ 3, Καλάθης 7, Μάνταρ 10, Σεστίνα 9.