Παναθηναϊκός - Εφές 70-69: Με νικητήριο καλάθι του Σλούκα και 21αρα του Λεσόρ

Ο Παναθηναικός νίκησε την Εφές με 70-69 σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδο του ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο του 5ου τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος. Οι "πράσινοι" πήραν την πρώτη θέση στο τουρνουά των φιλικών αγώνων.

Οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές από τα πρώτα λεπτά, με τον Παναθηναικό να έχει τον πρώτο λόγο και να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-20). Αν και η Εφές πίεσε στην δεύτερη περίοδο, οι "πράσινοι" βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-31),

Η ομάδα του κόουτς Αταμάν ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-46). Η ομάδα του κόουτς Τσαν μάζεψε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο και έκανε το ματς ντέρμπι, με τον Παναθηναικό να βρίσκει λύσεις και με το νικητήριο καλάθι του Σλούκα, να παίρνει την νίκη με 70-69 στον φιλικό αγώνα.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Λεσόρ (9 ριμπάουντ) και Γκάι με 21 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 23-20, 36-31, 55-46, 70-69