Ερ. Αστέρας-Βιλερμπάν 94-73: Τα...τρίποντα και ο Νειπίερ έκαναν την διαφορά για τους ερυθρόλευκους

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εντός έδρας την Βιλερμπάν με 94-73, για την πρώτη αγωνιστική της Euroleague. Οι ερυθρόλευκοι είχαν 17/34 τρίποντα, δηλαδή 50% ποσοστό.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν σαρωτικοί στο πρώτου ημίχρονο και προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-31). Η σερβική ομάδα είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-55). Ο Ερυθρός Αστέρας είχε ένα επί μέρους σκορ 25-18 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Βιλερμπάν με 94-73.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Νειπίερ και Γκιεντράιτις με 21 και 17 πόντους αντίστοια. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Λοβέρν με 18 πόντους, με τους Ντε Κολό, Λουβαβού Καμπαρό και Σκοτ να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 29-18, 52-31, 69-55, 94-73