Μπαρτσελόνα-Εφές 91-74: Σούπερ Μπάρτσα με πολλούς πρωταγωνιστές

Η Μπαρτσελόνα ήταν σαρωτική και νίκησε την Εφές με 91-74, για την πρώτη αγωνιστική της Euroleague.

Αν και η Εφές είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα με προβάδισμα τεσσάρων πόντων σε τρεις περιπτώσεις, η Μπαρτσελόνα με επτά σερί πόντους, ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-19). Οι μπλαουγκράνα πήγαν την διαφορά στους εννέα πόντους (32-23) στο 13' λεπτό, με την τουρκική ομάδα να μειώνει στους δύο πόντους στο 16' λεπτό (34-32). Η καταλανική ομάδα βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-34).

Σε υψηλά επίπεδα πήγε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (30-29), με την ομάδα του Γκριμάου να κρατάει την απόσταση της και να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-64). Η Μπαρτσελόνα με ένα επί μέρους σκορ 22-10 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Εφές με 91-74.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Γουίλι Ερνανγκόμεθ και Γιαν Βέσελι με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, με τον Λαπροβίτολα να έχει 13 πόντους και τον Πάρκερ να σκοράρει 10 πόντους. Από την Εφές ξεχώρισε ο Λάρκιν με 16 πόντους και 12 αίστ, ενώ οι Μπράιαντ (2 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Τζόουνς (4 ριμπάουντ) είχαν από 10 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 22-19, 40-34, 69-64, 91-74