Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 68-77: Τον λύγισαν απουσίες και τρίποντα

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την πανίσχυρη Μπαρτσελόνα, όμως οι σημαντικές απουσίες (Γκος, ΜακΚίσικ, ενώ και ο Κάνααν καθηλώθηκε στον πάγκο από το 25’ με τέσσερα φάουλ) η.. εκνευριστική ευστοχία των Καταλανών από την περιφέρεια (15/26), αλλά και το μπλακ άουτ λόγω κούρασης στο φινάλε (επιμέρους 2-18), τον ανάγκασε σε εντός έδρας ήττα με 68-77. Στο 1-1 έπεσαν οι «ερυθρόλευκοι».

Νευρικό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, καθώς εκτός από το τρίποντο του Γουόκαπ για το 3-2, είχαμε τρία λάθη στα ισάριθμα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το τρίποντο του Κάλινιτς έφερε γρήγορα την Μπάρτσα μπροστά με 9-5, με τον Ντα Σίλβα να φέρνει τους φιλοξενούμενους στο +7 (9-16). Δυο βολές του Βέσελι έγραψαν το 11-18, ενώ ο Γιοκουμπάιτις ανέβασε την διαφορά στους 9 πόντους για τους Καταλανούς (11-20). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να δυσκολεύεται στην επίθεση, με τον Αμπρίνες με τρίποντο να γράφει το 11-23 και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό πίσω στο σκορ με 16-23, χάρη σε ένα 5-0 από τους Μιλουτίνοβ και Παπανικολάου.

Με τρίποντο του Αμπρίνες για το 16-26 ξεκίνησε η δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης του ΣΕΦ. Οι Καταλανοί συνέχισαν να… πυροβολούν από την περιφέρεια, ξεφεύγοντας με 32-20, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Λαπροβίτολα, για το 20-35, ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να καλέσει εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με ένα 5-0 από τους Φαλ και Λαρεντζάκη για το 25-35, ενώ ο Μιλουτίνοβ ανέβασε το σερί στο 7-0 (27-35). Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε, με το γκολ – φάουλ του Μπραζντέικις και το καλάθι του Μιλουτίνοβ στα 2’’ να γράφουν το 34-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του ΣΕΦ και την Μπαρτσελόνα να τελειώνει το πρώτο μισό με 7/10 τρίποντα, έναντι 2/10 της ομάδας του Πειραιά.

Με καλάθι του Μιλουτίνοβ για το 36-40 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, ενώ ένα σετ βολών του Κάνααν έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής (39-42). ΤΟ τρίποντο του Κάνααν για το 42-42 έβαλε… φωτιά στο ΣΕΦ, με τον Αμερικανό να παίζει σπουδαία άμυνα πάνω στον Ντα Σίλβα  και στην συνέχεια να πετυχαίνει ακόμα ένα καλάθι για το 44-42, αναγκάζοντας τον Γκριμάου σε τάιμ άουτ. Ο Γιοκουμπάιτις, με ακόμα ένα τρίποντο, έβαλε εκ νέου την Μπαρτσελόνα μπροστά (44-45), ενώ ο Λαπροβίτολα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό για το 44-48, με τος φιλοξενούμενους να έχουν 9/13 από την περιφέρεια. 2/2 βολές του Γιοκουμπάιτις, για το 44-50, ανέβασαν το σερί των φιλοξενούμενων στο 8-0, το οποίο έσπασε ο Πίτερς για το 47-50. Το τέταρτο φάουλ του Κάνααν μόλις από το 25’, πρόσθεσε ακόμα έναν πονοκέφαλο στον Μπαρτζώκα, καθώς ο Ολυμπιακός έμεινε μόνο με τους Γουόκαπ και Λούντζη στα γκαρντ (εκτός οι τραυματίες Γκος, ΜακΚίσικ). Ακόμα κι έτσι, όμως, ο Ολυμπιακός έδειχνε ακατάβλητος, με τον Γουόκαπ να φέρνει και πάλι το ματς στον πόντο (49-50) και τον Λούντζη με τρίποντο να βάζει τους Πειραιώτες μπροστά με 52-50. Γουόκαπ και Πίτερς… έκρυψαν την μπάλα, την οποία εμφάνισε στο καλάθι με κάρφωμα ο Μιλουτίνοβ για το 54-50, όμως η Μπαρτσελόνα συνέχισε να πυροβολεί ανελέητα από το τρίποντο, με το 54-56 να είναι το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Με τρίποντο του Πίτερς για το 57-56 ξεκίνησε η τελευταία περίοδος, όμως η Μπαρτσελόνα… το βιολί της και με νέο τρίποντο πέρασε μπροστά με 59-57.  Το τρίποντο του Γουόκαπ για το 64-59 προκάλεσε… παροξυσμό στο ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα 7-0, το οποίο ο Αμερικανός ανέβασε στο 9-0 (66-59), με τον Γκριμάου να καλεί σε τάιμ άουτ, 4’28’’ για το φινάλε. Οι Καταλανοί επέμειναν στο όπλο που τους οδήγησε σε όλο το ματς, το τρίποντο, με τον Σατοράνσκι να μειώνει σε 66-62, με τον Λαπροβίτολα να μειώνει στο καλάθι (66-64). Ο Αμπρίνες, με ακόμα ένα τρίποντο, έβαλε την Μπαρτσελόνα μπροστά με 67-66, με τον Βέσελι να ανεβάζει το σερί των Καταλανών στο 10-0 (66-69). Ο Αμπρίνες είχε πάρει… φωτιά και με νέο τρίποντο πέτυχε το 66-72, ο Πίτερς με δίποντο για το 68-73 σταμάτησε το απίστευτο 14-0 των φιλοξενούμενων, όμως ήταν πλέον αργά, με την Μπαρτσελόνα να φεύγει με την νίκη με 77-68 από το ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 34-40, 54-56, 68-77

On Fire: Ο Αμπρίνες… εκτέλεσε τον Ολυμπιακό με 16 πόντους και 5/7 τρίποντα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +15 για την Μπαρτσελόνα (20-35) στο 14’.

Ξεχώρισαν: 14 πόντους σημείωσε ο Γουόκαπ, ενώ για την Μπάρτσα, ο Λαπροβίτολα είχε 17 πόντους και επτά ασίστ.

Διαιτητές: Πουκλ, Βίλιους, Σίλβα