Φενέρμπαχτσε-Παναθηναϊκός 83-69: Παπαγιάννης και Καλάθης έφεραν την βαριά ήττα στην Πόλη

Η Φενέρμπαχτσε υπό τις οδηγίες του Έλληνα προπονητή, Δημήτρη Ιτούδη και έχοντας πρωταγωνιστές του διεθνείς Έλληνες παίκτες, Γιώργο Παπαγιάννη και Νικ Καλάθη νίκησε εντός έδρας τον Παναθηναικό με 83-69. Οι "κίτρινοι" ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 2-1, ενώ οι "πράσινοι" έπεσαν στο 1-2.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με 18 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-9). Αν και η ομάδα του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη πήρε προβάδισμα με 19 πόντους στο 12' λεπτό (33-14), οι "πράσινοι" ανέβασαν ρυθμό, με ιδιαίτερη βοήθεια στους πόντους από Καλαϊτζάκη και Γκάι και μείωσαν την διαφορά στους δέκα πόντους στο 17' λεπτό (36-26). Η τουρκική ομάδα βρήκε απαντήσεις στα επόμενα τρία λεπτά και προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-28).

Οι "κίτρινοι" συνέχισαν να διευρύνουν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-17, προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-45). Ο Παναθηναικός είχε ως στόχο να μειώσει όσο το δυνατόν περισσότερο την διαφορά στην τέταρτη περίοδο και έκανε ένα επί μέρους σκορ 24-16. Η Φενέρμπαχτσε βρήκε λύσεις και νίκησε εκτός έδρας τους "πράσινους" με 83-69.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Παπαγιάννης και Μότλει με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, με τον Καλάθη και Γκούντουριτς να βάζουν από δώδεκα πόντους έκαστος, ενώ ακολούθησαν οι Χέις και Γουίλμπεκιν με επτά πόντους. Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Λεσόρ και Γκάι με 19 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-9, 43-28, 67-45, 83-69