Αρμάνι – Ολυμπιακός 65-53: Έμεινε από δυνάμεις

Ο Ολυμπιακός, παρά τις απουσίες του αλλά και την αποβολή του Κάνααν με δύο τεχνικές ποινές στην 2η περίοδο, κοίταξε στα μάτια για 33' την πανάκριβη Αρμάνι Μιλάνο, όμως, όπως και κόντρα στην Μπαρτσελόνα, στο τέλος έμεινε από δυνάμεις, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 65-53, που τον ρίχνει στο 1-2.

Δυνατό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι με τους “ερυθρόλευκους” να προηγούντ, με 11-10, με συνεχόμενα καλάθια του Νίκολα Μιλουτίνοβ. Το τρίποντο του Γουόκαπ ισοφάρισε σε 14-14, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Αρμάνι μπροστά με 19-17. Νευρικό το ξεκίνημα της ομάδας του Πειραιά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Αρμάνι να ξεκινά με ένα 5-0 που την έφερε γρήγορα στο +7 (24-17). Η απάντηση των “ερυθρόλευκων” ήταν άμεση, με τους Κάνααν και Γουόκαπ, με ένα γρήγορο 6-0, να φέρνουν και πάλι τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής (26-25). Η αποβολή του Κάνααν με δύο τεχνικες ποινές πονοκεφάλιασε τον Μπαρτζώκα, με τους Πίτερς και Μιλουτίνοβ, όμως, να βάζουν τους Πειραιώτες μπροστά με 32-29, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, μπροστά με 32-31.

Χρειαστηκε να περάσουν κάτι παραπάνω από 2' στο τρίτο δεκάλεπτο για να έρθει το πρώτο καλάθι, από πλευράς Ολυμπιακού, με τον Μιλουτίνοβ να πετυχαίνει το 31-34. Ο Μίροτιτς συνέχισε να... πληγώνει τους “ερυθρόλευκους” (35-34), ενώ το τρίποντο του Πάνγκος για το 38-34, ανέβασε το σερί των Ιταλών στο 7-0, αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να καλέσει σε τάιμ άουτ. Το τρίποντο οτυ Μπραζντέικις για το 38-37, έσπασε το σερί των γηπεδούχων, όμως Πάνγκος και Βόιτμαν έφεραν και πάλι τους γηπεδούχους στο +5 (44-39), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τους Ιταούς μπροστά με 44-41.

Με λέι απ του Λούντζη για το 44-43, ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του Μιλάνου. Ο Φαλ με εντυπωσιακό κάρφωμα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, όμως η Αρμάνι απάντησε με ένα 5-0, με το τρίποντο του Πάνγκος να γράφει το 49-45. Ο Μίροτιτς, με καλάθι στον αιφνιδιασμό, έδωσε πολύτιμο προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα του, ενώ ο Μαυροβούνιος ανέβασε την διαφορά στο +8 (53-45), αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα σε εσπευσμένο τάιμ άουτ. Η αποβολή του Λαρεντζάκη με πέντε φάουλ έριξε στο παρκέ τον Πάπας, Ο ομογενης γκαρντ μείωσε σε 53-47, όμως το τρίποντο του Μίροτιτς για το 56-47 έβαλε... τέλος στο παιχνίδι, με την Αρμάνι να φτάνει στην νίκη με 65-53

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53

On Fire: Ο Μίροτιτς με 20 πόντους έδειξε γιατί η Αρμάνι πλήρωσε αδρά για την περίπτωση του

Η μεγαλύτερη διαφορά:

Ξεχώρισαν: 16 πόντους σημείωσε ο Πάνγκος και 12 ο Σιλντς, ενώ για τον Ολυμπιακό, ο Μιλουτίνοβ είχε 15 πόντους και ο Γουόκαπ 11.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Λεθκάνο, Κόρτες