Μονακό – Άλμπα Β. 86-75: Τζέιμς και Κέμπα Γουόκερ έφεραν την άνετη νίκη

Δεύτερη νίκη για την Μονακό, που επικράτησε με άνεση της Άλμπα Βερολίνου (86-75), αποτέλεσμα που κράτησε τους Γερμανούς χωρίς θετικό αποτέλεσμα, μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα της Μονακό στην αναμέτρηση, με τους Μονεγάσκους να ξεφεύγουν με 12-3 από το 6ο λεπτό. Οι Γερμανοί αντέδρασαν και με τον Μπράουν μείωσαν στο καλάθι, με το φινάλε του δεκαλέπτου (18-16), ενώ ένα ακόμα 0-5 από πλευράς Άλμπα, έβαλε την ομάδα του Βερολίνου μπροστά με 21-20. Πέντε σερί πόντοι του Κέμπα Γουόκερ και ένα τρίποντο του Μπλόσομγκεϊμ, έφεραν και πάλι την Μονακό μπροστά με 30-25, ενώ ο Χολ έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στους γηπεδούχους (39-28), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την Μονακό μπροστά με 47-40.

Το τρίποντο του Ματ Τόμας για το 47-43 έβαλε και πάλι την Άλμπα στο παιχνίδι, για να ακολουθήσει, όμως, ένα 9-0 από πλευράς Μονακό, που την έφερε στο +13 (56-43). Τέσσερις σερί πόντοι του Τζέιμς έγραψαν το 60-46, ο Ντιαλό έφερε το +16 (62-46), με την Άλμπα, πάντως, να ρίχνει την διαφορά στους 11 πόντους, με το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (67-56). Δύο σερί τρίποντα του Κορνελί έφεραν το 73-59, η Άλμπα έκανε την τελευταία της προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς, μειώνοντας σε 75-66 με τον Προτσίντα, όμως η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους εννιά πόντους, με την Μονακό να φτάνει στην νίκη με 86-75.

17 πόντους και επτά ασίστ είχε ο Μάικ Τζέιμς, με τον Κέμπα Γουόκερ να τελειώνει το ματς με πέντε πόντους και τρεις ασίστ και την Μονακό να έχει όλους τους παίκτες της στον πίνακα των σκόρερ. Από πλευράς Άλμπα, 17 πόντους είχε ο Τόμας και 15 ο Μπράουν.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 47-40, 67-56, 86-75