Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 79-77: Ο Παπαγιάννης και το άστοχο σουτ του Γκος στην εκπνοή, δεν επέτρεψαν την θρυλική ανατροπή

Ο Ολυμπιακός είχε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει από το τραγικό πρώτο δεκάλεπτο και το -16 του 9’ (29-13), έφερε το ματς στα ίσα (74-74 στο 38’), όμως συνεχόμενα καλάθια του Παπαγιάννη, με αποκορύφωμα το τρίποντο για το 79-74 στα 71’’ και το άστοχο λέι απ του Γκος στο φινάλε του αγώνα, δεν του επέτρεψαν να ολοκληρώσει μια θρυλική ανατροπή, με την ήττα με 79-77 να τον ρίχνει στο 3-3. Στο 5-1 ανέβηκαν οι Τούρκοι.

Με δύο τρίποντα του Πιερ  και ένα καλάθι του Χέιζ – Ντέιβις στον αιφνιδιασμό για το γρήγορο 8-1, ξεκίνησε η αναμέτρηση της Κωνσταντινούπολης. Το airball του Γουόκαπ ακολούθησε τρίποντο για το 11-1, με τον Μπαρτζώκα να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ, βλέποντας το σκορ να ξεφεύγει από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να βλέπουν το καλάθι της Φενέρ σαν… την μύτη της βελόνας, μέχρι ο Κάνααν με τρίποντο να μειώσει σε 13-4. Ο Πίτερς ανέβασε το σερί των φιλοξενούμενων στο 5-0 (13-6), όμως οι Τούρκοι συνέχισαν να βρίσκουν με άνεση τον δρόμο προς το καλάθι του Ολυμπιακού, με τον Χέιζ – Ντέιβις με γκολ – φάουλ να φέρνει την ομάδα του σε double score (22-11).  Ακόμα ένα γκολ – φάουλ του Πιερ έφερε την Φενέρ στο +12 (25-13), με τον Ολυμπιακό να μην έχει καθαρό μυαλό, να υποπίπτει από το ένα λάθος στο άλλο και τους γηπεδούχους να τον τιμωρούν, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με το εντυπωσιακό 29-14.

Ένα κάρφωμα του Φαλ και ένα τρίποντο του Γκος έδειχναν να… ξεμπλοκάρουν επιθετικά τον Ολυμπιακό (31-20), όμως όσο η άμυνα επέτρεπε στους Τούρκους να φτάνουν εύκολα στο «ερυθρόλευκο» καλάθι, το παιχνίδι δεν μπορούσε να έχει γυρισμό, με την Φενέρ να ξεφεύγει εκ νέου με 36-20. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Μπραζντέικις για το 38-26 ήχησαν σαν… καμπανάκι στα αυτιά του Ιτούδη, που κάλεσε σε τάιμ άουτ. Ο Πιερ έφερε και πάλι τους γηπεδούχους στο +14 (43-39), με την Φενέρ να κρατά το υπέρ της διψήφιο προβάδισμα μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (46-33).

Με καλάθι του Φαλ για το 46-35 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Κωνσταντινούπολης, ενώ ο Πίτερς έριξε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, μετά από πολύ ώρα (46-37). Φαλ και Πίτερς μείωσαν σε 48-41, με τον Ολυμπιακό να δείχνει σημάδια ζωής.  Ένα σετ βολών του Κάνααν έριξαν ακόμα περισσότερο την διαφορά (48-43), με το τρίποντο του Παπανικολάου να φέρνει τον Ολυμπιακό σε απόσταση ενός σουτ (48-46). Το τρίποντο του Παπαγιάννη για το 51-46, έσπασε το σερί των «ερυθρόλευκων», όμως ο ΦΔαλ νίκησε και πάλι τον Παπαγιάννη για το 53-50.  Ο Πίτερς μείωσε την διαφορά στην μικρότερη δυνατή τιμή της (53-52), με την Φενέρ, πάντως, να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο μπροστά με 58-57.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Φενέρ να κρατάει με νύχια και με δόντια το προβάδισμα της απέναντι στον Ολυμπιακό (62-59), που είχε τις ευκαιρίες για το προσπέρασμα, όμως τις σπατάλησε. Ο Γουίλμπεκιν με 3/3 βολές έδωσε… αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (65-61), με τον Μάνταρ να πετυχαίνει το 67-62. Το γκολ – φάουλ του Γκος για το 69-67 κράτησε τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής, με τον Μιλουτίνοβ να ισοφαρίζει στους 71 πόντους στο 37’. Το τρίποντο του Παπαγιάννη για το 74-71 έβαλε φωτιά στις εξέδρες της «Ulker Sports Hall», με τον Γκος, όμως, να απαντά με το ίδιο νόμισμα για το 74-74. Ο Παπαγιάννης συνέχισε να ξελασπώνει την Φενέρ (76-74), με τον Μάνταρ να κερδίζει το επιθετικό φάουλ από τον Πίτερς, να αστοχεί, όμως, στο λέι απ. Οι Τούρκοι έπαιξαν νέα καλή άμυνα, με τον Παπαγιάννη με νέο τρίποντο για το 79-74 να δίνει πολύτιμο προβάδισμα στην ομάδα του. Το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει, με τον Πίτερς με τρίποντο να μειώνει σε 79-77, την Φενέρ να αστοχεί σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις και τον Ολυμπιακό να έχει μία τελευταία επίθεση 14’’. Ο Γκος αστόχησε στο λέι απ της ισοφάρισης, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα με 79-77.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77

Οn fire: Ο Άλεκ Πίτερς σταμάτησε στους 19 πόντους.

Ξεχώρισαν: 15 πόντους πρόσθεσε ο Κάνααν, ενώ για την Φενέρ, ο Παπαγιάννης είχε 14 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για την Φενέρμπαχτσε (29-13) στο 9΄.

Διαιτητες:  Ρότσα, Νίκολιτς, Πίτεκ