Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μπάγερν Μονάχου 93-90: Σημαντική νίκη για τους Ισραηλινούς.

Η Μακάμπι επικράτησε της Μπάγερν με 93-90 στο Βελιγράδι και πήρε πια πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας στην Euroleague.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ.

Στην πρώτη περίοδο η Μπάγερν είχε βραχεία κεφαλή με διαφορά 2 πόντων (17-19)

Στην δεύτερη περίοδο η Μακάμπι ήταν αρκετά καλύτερη από την αντίπαλο της και έφτασε την διαφορά ακόμα και στους 8 πόντους με καλάθι του Μπόνσι Κόλσον(46-38). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-44.

Οι Ισραηλινοί ανέβασαν ταχύτητα στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 25-19 έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +9 (71-62).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι τυπικά φιλουξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν και μάλιστα μείωσαν στον πόντο με 4 σερί πόντους του Λέαντρο Μπολμάρο(83-82). Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Όντεντ Κάτας βρήκε περισσοτερες λύσεις και ΄πηρε το ροζ φύλλο αγώνα με 93-90.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Μπόνζι Κόλσον με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Λορέντζο Μπράουν με 13 πόντους και 7 ασίστ. Για την Μπάγερν προπάθησαν οι Έντουαρντς με 17 πόντους και ο Ιμπάκα με 16.

Τα δεκάλεπτα:17-19,46-44,71-63,93-90