Ζαλγκίρις – Μπάγερν Μ. 74-73: Έβανς ο λυτρωτής

Η Ζαλγκίρις βρέθηκε 29’’ μακριά από την εντός έδρας ήττα, όταν και ο Ιμπάκα με τρίποντο ολοκλήρωνε την επιστροφή της Μπάγερν από 70-65 σε 72-73. Ο Έβανς, όμως, είχε τον τελευταίο λόγο στο ματς και με καλάθι στα 9’’… λύτρωσε τους Λιθουανούς, χαρίζοντας τους την νίκη με 74-73.

Οι Βαυαροί προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους Λιθουανούς, προηγούμενοι πολύ γρήγορα με 7-2. Η απάντηση της Ζαλγκίρις, όμως, ήταν άμεση και με ένα επιμέρους 11-2, προηγήθηκε με 13-9. Το τρίποντο του Σμιτς έγραψε το 21-16, με τους Μπιρούτις και Ντίμσα, με ένα μίνι 4-0, να διαμορφώνουν το 25-18, με το οποίο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το φινάλε της πρώτης περιόδου. Ιδανικό το ξεκίνημα της Ζαλγκίρις στην δεύτερη περίοδο, με τους Λεκαβίτσιους και Ντίμσα να εκτοξεύουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-18). Το τρίποντο του Ουλανόβας για το 37-29, κράτησε την Ζαλγκίρις σε απόσταση… ασφαλείας, όμως κάπου εκεί η Μπάγερν… ξέσπασε και με ένα 10-0 πέρασε μπροστά με 39-37, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το +2 μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (41-43),  σε ένα πρώτο μέρος στο οποίο ο Πάμπλο Λάσο είδε τους 10 από τους 12 παίκτες του να έχουν σκοράρει!

Οι Γερμανοί συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και με δύο τρίποντα των Ιμπάκα και Έντουαρντς, ξέφυγαν με εννιά πόντους (46-55). Η Ζαλγκίρις είδε το παιχνίδι να φεύγει από τα χέρια της και αντέδρασε. Λεκαβίτσιους και Ντίμσα, με ένα 7-0 μετέτρεψαν το 50-57 σε 57-57, με τους γηπεδούχους, μάλιστα, να ολοκληρώνουν το δεκάλεπτο με τρίποντο του Ουλανόβας, που τους έβαλε μπροστά στο σκορ με 62-61. Ο… βομβαρδισμός από τα 6.75 συνεχίστηκε από πλευράς Ζαλγκίρις, με τους Λεκαβίτσιους και Ντίμσα να πετυχαίνουν το 70-65. Μπολμπάρο και Γουάιλερ – Μπαμπ, με ένα 5-0, έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα (70-70), με τον Σμιτς να πετυχαίνει το 72-70 στο 35’. Κάπου εκεί και οι δύο ομάδες… κόλλησαν στο σκορ, μέχρι τα 29’’ όταν και ο Ιμπάκα με τρίποντο πέτυχε το 72-73. Τελικά, την λύση για την Ζαλγκίρις την έδωσε ο Έβανς με καλάθι που σημείωσε στα 9’’ για το 74-73, με τους Λιθουανούς να πετυχαίνουν σπουδαία νίκη, καθώς το σουτ του Μπολμάρο στο φινάλε βρήκε σίδερο. Στο 4-5 ανέβηκαν οι γηπεδούχοι, με την Μπάγερν να πέφτει στο 3-6.

Ο Σμιτς με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ζαλγκίρις, με τον Ντίμσα να έχει 14, τους Έβανς και Λεκαβίτσιους από 11, ενώ ο Μπιρούτις… άγγιξε το double – double με 10 πόντους και εννέα ριμπάουντ. Από πλευράς Μπάγερν, ο Ιμπάκα ήταν απολαυστικός με 20 πόντους, ανάμεσα τους και το τρίποντο που έφερε την ομάδα του δευτερόλεπτα μακριά από το «διπλό», με τον… μοιραίο Μπολμάρο (αστόχησε στο σουτ στο φινάλε) να έχει 12 και τον Γουάιλερ – Μπαμπ 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 41-43, 62-61, 74-73