Εφές – Παναθηναϊκός 71-68: Η… πρώην πλήγωσε τον Αταμάν

Οι φίλοι της Εφές χάρισαν ένα ζεστό χειροκρότημα στον Εργκίν Αταμάν, με την είσοδο του στο παρκέ, όμως στην συνέχεια η Αναντολού, με ηγέτες τους Τζόουνς (21 πόντους, 13 ριμπάουντ) και Λάρκιν (20 πόντους)… πλήγωσε τον πρώην προπονητή της, με τους Τούρκους να επικρατούν στις λεπτομέρειες του Παναθηναϊκού με 71-68.

Νωθρό το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι, καθώς, παρά το καλάθι του Ναν για το 0-2, η Εφές απάντησε με ένα 14-2 για το γρήγορο +10 των γηπεδούχων (14-4 στο 3’). Ο Σλούκας με τρίποντο μείωσε σε 14-7, όμως Γιλμάζ και Ντάουμ έγραψαν το 18-7. Δυο βολές του Λάρκιν έφεραν την Εφές για πρώτη φορά στο +12 (23-11), όμως το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με μία βολή του Λεσόρ και ένα τρίποντο του Βιλντόσα για το 23-15. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία του αγώνα και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με ένα 5-0 δια χειρός Τόμπσον και Οσμάνι, ξέφυγαν με +13 (30-17). Η Εφές κράτησε το υπέρ της +13 μέχρι το 15’ (34-21). Κάπου εκεί, όμως, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα επιμέρους 3-10, με πρωταγωνιστές τους Λεσόρ, Μήτογλου και Ναν, το οποίο… ροκάνισε την διαφορά στους έξι πόντους, με το φινάλε του ημιχρόνου (37-31).

Σε αντίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο, στο τρίτο το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν το ιδανικό, καθώς την βολή του Λάρκιν για το 38-31, ακολούθησε ένα 0-6 από τους Σλούκα και Λεσόρ, που έφερε το ματς στα ίσα (38-38). Τζόουνς και Ντάουμ έφεραν εκ νέου την Εφές στο +6 (44-38), όμως ο Παναθηναϊκός είχε επιστρέψει για τα καλά και με τρίποντο του Μήτογλου πέρασε μπροστά με  45-44. Νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Σλούκα, έγραψε το 46-48, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 52-50, χάρη σε καλάθι του Γκριγκόνις. Η μάχη συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με το «τριφύλλι» να προηγείται με 58-54, όμως Τζόουνς και Λαρκιν με ένα 5-0 να δίνουν και πάλι το προβάδισμα στην Εφές μς 59-58 στο 34’.  Το τρίποντο του Ναν στο 38’ για το 65-68 έδινε σημαντικό προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, όμως η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη, καθώς ένα καλάθι του Τζόουνς και τρεις βολές του Λάρκιν, έφεραν την Εφές μπροστά με 70-68 στα 49’’. Ο Σλούκας δέχτηκε το «στοπ» του Τόμπσον στα 29’’, με τον ίδιο, με 1/2 βολέ στα 7’’ να πετυχαίνει το 71-68. Ο Μήτογλου αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης στο φινάλε, με την Εφές να φτάνει στην νίκη, που την φέρνει στο 6-6, ρεκόρ που έχει και ο Παναθηναϊκός.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 37-31, 50-52, 71-68

Οn fire: Ο Τζόουνς με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ… σκότωσε το «τριφύλλι».

Ξεχώρισαν: 20 πόντους σημείωσε ο Λάρκιν, ενώ για τον Παναθηναϊκό, από 13 πόντους είχαν Ναν και Λεσόρ και 12 ο Γκραντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +13 για την Εφές (30-17) στο 14’.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Περούγκα, Πεεράντι