Φενερμπαχτσέ - Μονακό 86-74: Νίκη στο ντεμπούτο του Σάρας

Το ντεμπούτο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στον πάγκο της Φενέρ συνοδεύτηκε με νίκη καθώς οι Τούρκοι επικράτησαν της Μονακό με 86-74.

Το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο πήγαινε πόντο - πόντο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς μπροστά στο σκορ και το δεκάλεπτο να λήγει 24-21 με καλάθι του Ντόρσεϊ. Στην δεύτερη περίοδο η Φενέρ κατόρθωσε να ξεφύγει στο σκορ με 42-30,όμως γρήγορα οι Μονεγάσκοι ανέκαμψαν και με επιμέρους σκορ 15-4 ολοκλήρωσαν το ημίχρονο μόλις στο -1 (46-45).

Στη φτωχή ,από πλευράς συγκομιδής, τρίτη περιόδου η Φενέρ έφτιαξε μια διαφορά της τάξεως των 7 πόντων (61-54). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιασικεβίτσιους κατάφερε να διατηρήσει αυτήν την διαφορά και ουσιαστικά να μην απειληθεί ξανά, φτάνοντας με σχετική ευκολία στο τελικό 86-74.

Για τους νικητές ο Χέις Ντέιβις είχε 16 πόντους και ο Γουίλμπεκιν 9. Για τους φιλοξενούμενους ο Τζέιμς είχε 24 πόντους,ενώ ο Οκόμπο προσέθεσε άλλους 14.

Τα δεκάλεπτα:24-21,46-45,68-57,86-74