Μπαρτσελόνα - Αρμάνι Μ. 86-90 : Μιλάνο από τα παλιά.. μέσα στην Καταλονία

Τεράστια νίκη για την Αρμάνι Μιλάνο , μέσα στην έδρα της Μπαρτσελόνα με σκορ 86-90. Οι γηπεδούχοι έχουν ρεκόρ 10-4 , ενώ οι Μιλανέζοι μετά από αυτήν την νίκη βρίσκονται στο 5-9.

Φωτιές πετούσε  η επιθετική γραμμή της Αρμάνι Μιλάνο , η οποία έκανε κυριολεκτικά ότι ήθελε την Μπάρτσα μέσα στο γηπεδό της , με τους Ιταλούς να προηγούνατι για 10 πόντους στα 10 πρώτα λεπτά (19-29). Το πλεονέκτημά της θέλησε να εκμεταλλευτεί και να κρατήσει η Αρμάνι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι καταλανοί μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι , οι Ιταλοί όμως τους έκοψαν τον αέρα με τον Σίλντς , τον Μέλι και τον Χολ και συνέχισαν να κρατούν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο τέλος του ημιχρόνου (40-51).

Στο δεύτερο μέρος , η Μπαρτσελόνα με τα καλάθια του Βέσελι και του Κάλινιτς ροκάνισε την διαφορά όσο μπορούσαε και με καλάθι του Πάρα έφτασε να μειώσει μέχρι και τους τέσσερις πόντους (59-63) , όμως ένα 5-0 σερί της Αρμάνι στο τελευταίο λεπτό την έστειλε στο +9 στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-68) . Στην τελευταία περίοδο , οι Μιλανέζοι συνέχισαν να κρατούν την διαφορά σε απόσταση ασφαλείας από τους γηπεδούχους , με την ομάδα του Μεσίνα να πανηγυρίζει ένα τεράστιο διπλό με σκορ 90-86.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κάλινιτς με 17 και Λαπροβίτολα με 16  ενώ από τους φιλοξενούμενους ο ηγήθηκε ο Χολ με 21 και Σίλντς με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-29,40-51,59-68,86-90