Βαλένθια – Βίρτους 79-71: Τζόουνς και Μπράουν… καθάρισαν στο φινάλε για τις «νυχτερίδες»

Χάρη σε ένα επιμέρους 23-7 στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς και τους καθοριστικούς πόντους των Τζόουνς και Μπράουν στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου, η Βαλένθια λύγισε την αντίσταση της Βίρτους Μπολόνια με 79-71.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα είχε το α’ μέρος της αναμέτρησης της «Φοντέτα». Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Βαλένθια ήταν αυτή που με όπλο την επίθεση της, προηγήθηκε με 26-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, αντιστράφηκαν οι ρόλοι. Οι Ισπανοί, από τους 26 πόντους ενεργητικό έπεσαν στους 11, ενώ είδαν τους Ιταλούς να πετυχαίνουν 26, με την Βίρτους να μετατρέπει το εις βάρος της -5 σε +10 (37-47).

Νέα εναλλαγή συναισθημάτων είχαμε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Βαλένθια, χάρη σε ένα εντυπωσιακό 14-2, μετέτρεψε το 44-50 σε 58-52, με τις «νυχτερίδες» να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο με +6 (60-54). Σενγκέλια και Κέικοκ,, όμως, με την βοήθεια του Χάκετ, έτρεξαν ένα 3-10, βάζοντας και πάλι την Βίρτους μπροστά με 64-63 στο 35’.  Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τον Ντέιβις Μπράουν, με έξι   σερί πόντους, να δίνει… αέρα πέντε πόντων στην Βαλένθια (71-66). Ο Μπελινέλι με τρίποντο για το 71-69, κράτησε ζωντανή την Βίρτους, για να έρθουν, όμως, 4/4 βολές του Τζόουνς για το 75-69, να… καθαρίσουν το ματς για τους Ισπανούς. Έτσι, με το υπέρ της 79-71, η Βαλένθια ανέβηκε στο 9-7, με την Βίρτους να πέφτει στο 11-5.

Ο Τζόουνς με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς νικητών, με τους Ρόμπερτσον και Ντέιβις να ακολουθούν με 12 έκαστος. Για την Βίρτους, ο Σενγκέλια έκανε μια «γεμάτη» εμφάνιση με 15 πόντους, οκτώ ριμπάουντ, έξι ασίστ, τέσσερα κλεψίματα αλλά και επτά λάθη, με τους Λούντμπεργκ και Μπελινέλι να ακολουθούν με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 37-47, 60-54, 79-71