Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 73-85: Πέρασε από τη Λιόν με σούπερ Φαλ - Κάνααν και αναγεννημένο ΜακΚίσικ

Το… πάθημα της Μπολόνια έγινε μάθημα για τον Ολυμπιακό, με τους «ερυθρόλευκους» να παρουσιάζονται υπέρ του δέοντος σοβαροί στην Γαλλία, επικρατώντας της Βιλερμπάν με 85-73, φτάνοντας στο 8-8. Επέστρεψε για τα καλά ο ΜακΚίσικ με ένα εντυπωσιακό 2ο δεκάλεπτο, ενώ το «κρύο» αίμα του Κάνααν στην τελευταία περίοδο «κλείδωσε» την «ερυθρόλευκη» νίκη.

Με τον Λι να πετυχαίνει πέντε γρήγορους πόντους και τον Ολυμπιακό να ξεκινά με 0/3 τρίποντα, η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 7-4. Πέντε  συνεχόμενοι πόντοι του Πίτερς έφεραν το 7-10, ενώ το τρίποντο του Γουόκαπ, στέλνει τους «ερυθρόλευκους» στο +6 (7-13). Ο Λουβαβού Καμπαρό, με δικούς του τέσσερις πόντους, μείωσε σε 11-13, όμως το τρίποντο του Κάναν έστειλε τους «ερυθρόλευκους» στο +5 (11-16). Το γρήγορο δεύτερο φάουλ του Μιλουτίνοβ ήταν ένα πρώτο πρόβλημα για τους Πειραιώτες, ενώ ο Σκοτ με γκολ – φάουλ, ισοφάρισε στους 16 πόντους. Ακόμα ένα τρίποντο του Κάνααν και το γκολ – φάουλ του Γκος, έφεραν αμέσως και πάλι τον Ολυμπιακό στο +6 (16-22), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 18-25, μετά από τρίποντο του Παπανικολάου στην εκπνοή.

Με γκολ – φάουλ του Καμπαρό για το 21-25, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ο ΜακΚίσικ απάντησε με δυο τρίποντα για το 26-33, ενώ οι δύο βολές του Πετρούσεβ έφεραν τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +10 (28-38). Ακόμα ένα γκολ – φάουλ, από τον Σκοτ, μείωσε σε 31-38, όμως ο ΜακΚίσικ απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 31-41. Το λέι απ του Λαρεντζάκη έφερε για πρώτη φορά το +12 (31-43), ενώ ο ΜακΚίσικ, με καλάθι στον αιφνιδιασμό πέτυχε το 35-47, με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με τους Πειραιώτες μπροστά με +12 (37-49) και τον ΜακΚίσικ να μετρά ήδη 13 πόντους.

Δύο τρίποντα από Πίτερς και Γουόκαπ, μετά από ισάριθμες ασίστ του Μουστάφα Φαλ… εκτόξευσαν την διαφορά στο +16 με το «έμπα» της τρίτης περιόδου (39-55), ενώ ακόμα ένα καλάθι του Πίτερς, έγραψε το 39-57. Η Βιλερμπάν απάντησε με ένα 10-2, μειώνοντας την διαφορά στους 10 (49-59), με τον Μπαρτζώκα να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ, εξαιτίας, κυρίως, των συνεχόμενων λαθών των παικτών του. Μετά τους Σίκμα και Γουόκαπ και ο Παπανικολάου χρεώθηκε το τρίτο του φάουλ, ενώ ο Καχούτι, με γκολ – φάουλ… ροκάνισε ακόμα περισσότερο την διαφορά (52-59).  Ο Κάνααν με γκολ – φάουλ για το 52-62 έδωσε βαθιά ανάσα στους Πειραιώτες, ενώ ο Αμερικανός, με τρίποντο, έστειλε και πάλι την διαφορά στο +13 (52-65). Ο Φαλ συνέχισε να… μοιράζει τάπες, ο Κάνααν να… εκτελεί από την περιφέρεια και σε χρόνο dt ο Ολυμπιακός ξέφυγε εκ νέου με 16 πόντους (52-68). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να… πυροβολούν από τα 6.75, με τον Λαρεντζάκη να γράφει το 52-71, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 57-71, μετά από ένα απίστευτο τρίποντο με ταμπλό στην λήξη, του Πάρις Λι.

Τέσσερις σερί πόντοι από Λοβέρν και Σκοτ, ανέβασαν το σερί της Βιλερμπάν στο 9-0, με την διαφορά να πέφτει και πάλι στους 10 (61-71). Ο Πεττρούσεβ έβαλε τέλος στο σερί των Γάλλων (61-73), ενώ ο Γκος με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, διατήρησε τον Ολυμπιακό σε απόσταση ασφαλείας (63-77 στο 34’). Ένα τετράποντο του Λι και το αντιαθλητικό φάουλ του Πετρούσεβ στον Γάλλο γκαρντ, κράτησε ζωντανή την Βιλερμπάν (67-77), όμως ένα μεγάλο καλάθι του Κάνααν στο τέλος της επίθεσης, έφερε το 67-79. Ο Κάνααν συνέχισε το… βιολί του (69-81), όπως και η… Πάντερ, που μετά το αντιαθλητικό φάουλ στον Πετρούσεβ (στο τετράποντο του Λι), χρέωσε και τον Φαλ, δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 73-81. Ο Πίτερς, όμως, με το καλάθι που σημείωσε στα 46’’ για το 73-83… τελείωσε το ματς, με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει στις νίκες, επικρατώντας της Βιλερμπάν με 85-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 37-49, 57-71, 73-85

Οn fire: Ο Αϊζάκα Κάνααν σταμάτησε στους 19 πόντους.

Ξεχώρισαν: 17 πόντους είχε ο Πίτερς, 13 ο ΜακΚίσικ, ενώ ο Φαλ έμεινε στους δύο πόντους, όμως είχε από επτά ριμπάουντ και ασίστ, αλλά και οκτώ τάπες.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +19 για τον Ολυμπιακό (52-71) στο 29’

Διαιτητές: Λάτισεβς, Πάντερ, Σέμες