Αρμάνι Μ. – Παναθηναϊκός 68-76: Απόδραση από το Μιλάνο με «καυτό» Ναν

Με τον ιδανικό τρόπο ολοκληρώθηκε η τελευταία «διαβολοβδομάδα» του 2023 για τον Παναθηναϊκό. Μετά το Πριγκιπάτο, το «τριφύλλι»… άλωσε και το Μιλάνο, επικρατώντας της Αρμάνι με 76-68, με τον Κέντρικ Ναν να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του (17 πόντοι, πέντε ασίστ) και να την ανεβάζει στο 9-7.

Μοιρασμένο το πρώτο μισό της αναμέτρησης του Μιλάνου, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (24-22 στο 10). Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο με ένα εντυπωσιακό 10-0 για το 24-32, όμως η Αρμάνι απάντησε με ένα δικό της 9-0 για το 33-32, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο μέχρι το 41-41 του ημιχρόνου.

Γκραντ και Ναν, με συνεχόμενα τρίποντα, έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά με 49-43. Λεσόρ και Χουάντσο έδωσαν προβάδισμα επτά πόντων στην ομάδα τους (48-55), όμως η Αρμάνι επέστρεψε και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο -3 (56-59). Η μάχη συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Μπορτολάνι και Πόιθρες έφεραν την Αρμάνι μπροστά με 61-59, όμως Μήτογλου και Γκριγκόνις, με ένα 5-0 έγραψαν το 61-64. Ο Φλακαντόρι με προσωπικά καλάθια ισοφάρισε σε 65-65, ενώ τέσσερις βολές των Λεσόρ και Ναν, έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 69-65. Ένα μεγάλο καλάθι του Ναν έδωσε πολύτιμο προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα του (65-71), όμως το τρίποντο του Σιλντς κράτησε ζωντανή την Αρμάνι (68-71). Ο Ναν, όμως, ήταν αποφασισμένος να μην επιτρέψει στους γηπεδούχους να ολοκληρώσουν την ανατροπή και με νέο τρίποντο πέτυχε το 68-74, χαρίζοντας, ουσιαστικά την νίκη στον Παναθηναϊκό, που έφυγε από το Μιλάνο με το υπέρ του 76-68.

Τα δεκάλεπτα : 24-22, 41-41, 56-59, 68-76

Οn fire: 17 πόντους, με 2/3 τρίποντα, αλλά και πέντε ασίστ είχε ο εξαιρετικός Κέντρικ Ναν

Ξεχώρισαν: 16 πόντους και έξι ριμπάουντ είχε ο Λεσόρ, που αποχώρησε τραυματίας λίγο πριν το φινάλε, ο Γκραντ είχε 10 πόντους, ενώ Χουάντσο και Μήτογλου είχαν από επτά πόντους και ριμπάουντ. Για την Αρμάνι, ο Σιλντς είχε 13 πόντους και επτά ριμπάουντ, με τον Βόιτμαν να έχει 12 πόντους και τον Φλακαντόρι 10.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +8 για Αρμάνι (21-13 στο 9’) και Παναθηναϊκό (24-32 στο 15’).

Διαιτητές: Γιαβόρ, Νέντοβιτς, Μπουμπέρ