Εφές - Φενερμπαχτσέ 84-89: Με μαγικούς Ντέιβις και Καλάθη παρέμεινε αήττητη με τον Σάρας στον πάγκο

Η Φενέρ επικράτησε με 89-84 στο τουρκικό ντέρμπι επί της Εφές και παρέμεινε αήττητη με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στον πάγκο της.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο,με την Εφές να διατηρεί μικρά προβαδίσματα και την αντίπαλο της να τα καλύπτει πολύ γρήγορα με το σκορ στο τέλος να είναι 29-29. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν διάφορες έως και 7 πόντων στην δεύτερη περίοδο (52-45 με καλάθι του Οτούρου) με τον Μπιμπέροβιτς να γράφει το 52-47 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό η εικόνα του μεγάλου ντέρμπι δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Το 68-62 της Εφές έγινε 68-69 με ένα 7-0 της Φενέρ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους προηγήθηκε με 78-82, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν,ο Παπαγιάννης έκανε το 82-84,ο Μπομπουά αστόχησε σε ένα running floater και ο Νικ Καλάθης με ένα τρομερά κρίσιμο τρίποντο έγειρε την κλεψύδρα υπέρ της Φενέρ με 82-87 πριν το τελικό 84-89.

Για την Εφές δεν έφτασε ο εκπληκτικός Λάρκιν των 28 πόντων,των 5 ριμπάουντ και των 5 ασίστ. Για τους νικητές ο Χέις - Ντέιβις πέτυχε 24 πόντους,ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 17 πόντους και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα:29-29,52-47-68-69,84-89