Mπάγερν - Βαλένθια 85-84 : Το καθάρισαν στο τέλος οι Βαυαροί

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο ματς , η Μπάγερν πήρε στα τελευταάι λεπτά το ντέρμπυ με την Βαλένθια με σκορ 85-84. Οι Γερμανοί βρίσκονται στο 8-9 της βαθμολογίας ενώ για τις νυχτερίδες αυτή είναι η όγδοη ήττα.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο μισό  , με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει της άλλης. Ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν χαμηλός (16-16) , με αυτόν να ανεβαίνει στο δεύτερο ημίχρονο και τις νυχτερίδες να προηγούνται στην ανάπαυλα με την ελάχιστη τιμή διαφοράς (38-39).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν κοντά κοντά στο σκορ. Ο Λούτσιτς με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 84-81 υπέρ των Γερμανών με 16" δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι. Οι Ισπανοί αστόχησαν στην επόμενη επίθεση και ο Έντουαρντς με 1/2 έστειλε τους Βαυαρούς στο +4 (85-81). Ο Ρόμπερτσον απάντησε για τρεις με 1.9"

Από την Μπάγερν ξεχώρισαν οι Μπούκερ και Μπολμάρο με 13 πόντους , εν΄ώ για τις νυχτερίδες ο Ντέιβις είχε 21 πόντους ενώ ο Τζόουνς 19.

Τα δεκάλεπτα:16-16,38-39,60-62,85-84

Screenshot 2023 12 28 at 23 33 26 FC Bayern Munich vs Valencia Basket 28 December 2023 21 30 EuroLeague