Άλμπα – Ολυμπιακός 67-94: Παρέλαση στο Βερολίνο  με σημαιοφόρους Πίτερς και Φαλ

Ο Ολυμπιακός… σπατάλησε ένα ημίχρονο απέναντι στην Άλμπα (43-40), όμως στο τρίτο δεκάλεπτο… στραγγάλισε τους Γερμανούς (8-27), φτάνοντας στην άνετη νίκη με 94-67, που τον φέρνει στο 9-8 και του επιτρέπει να κάνει ρεβεγιόν με θετικό πρόσημο, ενόψει του 2024. «Καυτός» ο Πίτερς με 23 πόντους και επτά ριμπάουντ, «μπαμπούλας» σε ακόμα ένα ματς ο Φαλ με 12 πόντους, έξι ριμπάουντ, τρεις ασίστ και δύο τάπες.

Με τον Παπανικολάου να πετυχαίνει τους πέντε από τους πρώτους έξι πόντους του Ολυμπιακού, ξεκίνησε η αναμέτρηση του Βερολίνου (5-6). Το γκολ – φάουλ του Τόμας έφερε την Άλμπα μπροστά με 12-10, όμως τέσσερις σερί πόντοι του Φαλ έφεραν το νέο «ερυθρόλευκο»… προσπέρασμα (12-14). Συνεχόμενα τρίποντα από πλευράς Γερμανών, έφερε την Άλμπα μπροστά με 18-16, ενώ επτά  πόντοι του Μπράουν έγραψαν το 25-19, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με ακόμα ένα τρίποντο του Στέρλινγκ Μπράουν για το 28-19 ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Χρειάστηκε να περάσουν 3 ½ λεπτά για να καταφέρει ο Ολυμπιακός να… σπάσει το ρόδι, με βολές του Λαρεντζάκη για το 28-21. Οι Γερμανοί συνέχισαν το… βιολί τους, με νέο τρίποντο του Τόμας για την πρώτη διψήφια διαφορά της Άλμπα (31-21), ενώ ακόμα ένα τρίποντο του Μάτισεκ, έγραψε το 34-23, με τον Μπαρτζώκα να καλεί σε τάιμ άουτ. Δύο σερί εξαιρετικές άμυνες που οδήγησαν σε ισάριθμους αιφνιδιασμούς του Γκος, έριξαν την διαφορά στους επτά πόντους (36-29), ενώ ο Λαρεντζάκης, με 2/2 βολές, κατέβασε την διαφορά στους πέντε (36-31). Ο Σίκμα μείωσε σε 36-33, όμως η Άλμπα απάντησε με ένα 4-0 για το 40-33. Λαρεντζάκης και Γκος, με ένα γρήγορο 5-0 μείωσαν το παιχνίδι στον πόντο (40-39), όμως ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός Σπανιόλο, διατήρησε την Άλμπα στην θέση του οδηγού (43-39), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με 43-40.

Με πέντε σερί πόντους του Πίτερς για το 43-45, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ενώ ο Κάνααν ανέβασε το σερί στο 8-0 και το σκορ στο 43-48. Ο Τίμαν, μετά από τρία… στείρα λεπτά, σταμάτησε το σερί των Πειραιωτών (45-48), όμως Φαλ και Πίτερς έστειλαν την διαφορά στο +7 (45-52), με τον Γκονζάλεθ να καλεί σε τάιμ άουτ, καθώς βλέπει τους Πειραιώτες, με όπλο την άμυνα τους, να ξεφεύγουν στο σκορ. Ο Γάλλος σέντερ συνέχισε να… τρομοκρατεί τους αντιπάλους του (45-54), ενώ ο Γουόκαπ έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά μπροστά με διψήφιο προβάδισμα (45-56). Ο Τόμας με τρίποντο μείωσε σε 48-56, όμως το τρίποντο του Κάνααν και το γκολ – φάουλ του Πίτερς… εκτόξευσαν την διαφορά στο +13 (51-64). Το… πάρτι των πρωταθλητών Ελλάδας συνεχίστηκε, με τον Πίτερς να γράφει το 51-67, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Με τρίποντα των Λαρεντζάκη και Παπανικολάου για το +20 (53-73), ξεκίνησε η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης του Βερολίνου. Το παιχνίδι, πάντως, δεν είχε τελειώσει ακόμα, με την Άλμπα να μειώνει στους 14 (59-73),  όμως ο Ολυμπιακός ήταν αρκούντως σοβαρός, έφτασε και πάλι στο +20 (61-81), πέρασε τους 90 πόντους με τον Σίκμα και έφτασε στην νίκη με 94-67.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-40, 51-67, 67-94

Οn fire: Ο Πίτερς με 23 πόντους και επτά ριμπάουντ ήταν ο MVP της αναμέτρησης.

Ξεχώρισαν: Φόβητρο για ακόμα ένα ματς ο Φαλ με 12 πόντους, έξι ριμπάουντ, τρεις ασίστ και δύο τάπες. Για την Άλμπα, ο Τόμας είχε 15 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +29 για τον Ολυμπιακό (65-94) στο 29’

Διαιτητές: Χόρντοβ, Κόλιενσιτς, Κονσταντίνοβς