Φενέρμπαχτσε - Ερυθρός 76-85 : Με σπουδαίο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σέρβοι υποχρέωσαν τον Σάρας στην πρώτη του ήττα

Με εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο ,ο Ερυθρός του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποχρέωσε τον Σάρας στην πρώτη του ήττα ως προπονητή της Φενέρ με σκορ 76-85 . Οι Σέρβοι βρίσκονται έτσι στο 7-11 ,ενώ για τους Τούρκους αυτή είναι η όγδοη ήττα.

Από ένα καλό πρόσωπο είχαν οι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού. Καταπληκτικά ξεκίνησε το παιχνίδι για την Φενέρ η οποία έκανε ότι ήθελε στην επίθεση και με τα καλάθια του Χέιζ Ντέιβις και του Μαντάρ οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα 8 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (26-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ,σκυτάλη πήρε ο Ερυθρός , οποίος έπαιξε σκυλίσια άμυνα αφού δέχθηκε μόνο 9 πόντους σε δέκα λεπτά, την οποία μετουσίωσε σε καλάθια μπροστά και έφτασαν το ματς κοντά στο τέλος του ημιχρόνου (35-34).

Στο δεύτερο μέρος , η Φενέρ είχε μπει καλύτερα στο παιχνίδι , είχε χτίσει την διαφορά σε διψήφιες τιμές (55-45) , όμως οι Σέρβοι με ένα επιθετικό ξέσπασμα 12-2 οι Σέρβοι έφτασαν το ματσ στα ίσα 57-57 στο τέλος της περιόδου. Οι Σέρβοι εκμεταλλευόμενοι το μομέντουμ του αγώνα ,μπήκαν εξίσου δυνατά και στην τελευταία περίοδο , καθώς με ένα σερί 12-4 στα πρώτα λεπτά αύξησε την διαφορά σε υψηλές τιμές (61-69) με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε το χάντικαπ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και να πανηγυρίζουν ένα σπουδαίο διπλό με σκορ

Από τον Ερυθρό ξεχώρισε ο Μπολομπόι με 24 πόντους  και ο Γκιεντράιτις με 19  , ενώ από τους φιλοξενούμενους αυτός που ηγήθηκε της προσπάθειας ήταν ο Χέιζ Ντέιβις με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ

Τα δεκάλεπτα: 26-18,35-34,57-57,76-85

Screenshot 2024 01 02 at 22 00 05 Fenerbahce Beko Istanbul vs Crvena Zvezda Meridianbet Belgrade 2 January 2024 19 45 EuroLeague