Φενέρμπαχτσε - Μακάμπι 109-74: Καθάρισε τους Ισραηλινούς με ασύλληπτη δεύτερη περίοδο

Ένα 35-9 στο β' δεκάλεπτο και η επθετική πολυφωνία της Φενέρ, μετέτρεψαν σε... περίπατο ένα παιχνίδι που στα χαρτιά έδειχνε ντέρμπι. Οι Τούρκοι βρίσκονται έτσι στο 11-8 της βαθμολογίας, μαζί με τους Ισραηλινούς.

Ισορροπημένο ήταν στην αρχή το παιχνίδι , με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγει η μια της άλλης και να είναι ισσόπαλες στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-22). Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μαγικό για τους Τούρκους καθώς τους έμπαιναν όλα , ενώ παράλληλα είχαν κέφια και στην άμυνα , γεγονός που το μαρτυρά το επιμέρους 35-9. Η Φενέρ έκανε στα πρώτα λεπτά της περιόδου ένα 13-0 κυρίως με τον Παπαγιάννη και τον Ντόρσευ (35-22) , με τους Ισραηλινούς να μειώνουν με ένα δικό τους 7-0 στους -6 (35-29).Στο τελευταίο 5 λεπτο της περιόδου ένα επιθετικό ξέσπασμα 22-2 υπέρ των Τούρκων , αύξησε το χάντικαπ στους 26 στο τέλος του ημιχρόνου (57-31).

Στο δεύτερο μέρος , οι Τούρκοι μπήκαν εξίσου δυνατά , έβαλαν τα σουτ τριών πόντων με τον Μπιμπέροβιτς και τον Γουίλμπεκιν και τα φλότερ του Χέιζ με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξεύεται μέχρι και τους 32 πόντους (80-42, σκορ τρίτης περιόδου). Στο τέλος ,η Μακάμπι χωρίς να έχει τα πνευματικά και χρονικά περιθώρια αντίδρασης , κατάφερε και έριξε την διαφορά μέχρι το -26 (87-61) , όμως Μότλει και Ντόρσευ το πήραν προσωπικά και με τους τελευταίους 13 πόντους δικούς τους , αύξησαν την διαφορά πάλι πάνω στους 30 , με αποτέλεσμα το ματς να λήξει 109-74 υπέρ των Τούρκων.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Ντόρσει με 21 πόντους , ο Μότλει με 17 και οι Παπαγιάννης και Γουίλμπεκιν με 14 , ενώ ο Χέιζ είχε 11 πόντους και ο Μαντάρ 10. Ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων οι μόνοι που ηγήθηκαν ήταν οι Κόλσον και Μπόλντγουιν με 13 .

Τα δεκάλεπτα:22-22,57-31,80-42,109-74

Screenshot 2024 01 04 at 21 42 12 Fenerbahce Beko Istanbul vs Maccabi Playtika Tel Aviv 4 January 2024 19 45 EuroLeague