Βαλένθια – Ζαλγκίρις 79-84: «Πρώτο βιολί» ο Έβανς στο διπλό των Λιθουανών

Εξαιρετική εμφάνιση από την Ζαλγκίρις Κάουνας, που πέρασε από την Ισπανία, επικρατώντας της Βαλένθια με 84-79, αποτέλεσμα που φέρνει τους Λιθουανούς στο 7-13, έναντι 10-10 των γηπεδούχων. Σπουδαία εμφάνιση από τον Έβανς με πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στους Λιθουανούς που ξέφυγαν με 19-10 στο 6’, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με +6 (21-27). Η Ζαλγκίρις, με πρωταγωνιστή τον Ουλανόβας, συνέχισαν να έχουν τα ηνία του ματς, όντας μπροστά με 39-30. Η Βαλένθια απάντησε με ένα 5-0 για το 35-39, με τους φιλοξενούμενους, όμως, να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα του πρώτου μέρους (42-48).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι… γύρισε, η Βαλένθια έτρεξε ένα επιμέρους 22-14, παίρνοντας προβάδισμα με δύο πόντους (64-62). Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι, όπως αναμενόταν, εξελίχθηκε σε θρίλερ. Έβανς και Μπρέιντι, με ένα 5-0 μετέτρεψαν το 68-67 σε 68-72. Η Βαλένθια με ένα δικό της 6-0 πέρασε εκ νέου μπροστά με 74-72, όμως το φινάλε άνηκε στην Ζαλγκίρις και τον Κίναν Έβανς, που αρχικά με τρίποντο πέτυχε το 74-75 και εν συνεχεία, με νέα τρίποντη… βόμβα, έστειλε την ομάδα του στο +4 (76-80), με την Ζαλγκίρις να παίρνει την νίκη με 84-79.

24 πόντους με 6/9 τρίποντα είχε ο ασταμάτητος Έβανς, με τον Ουλανόβας να έχει 14 πόντους, ενώ για την Βαλένθια, 18 πόντους είχε ο Ντέιβις και 13 ο Τζόουνς.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 42-48, 64-62, 79-84