Aρμάνι Μ.-Ερυθρός Α. 62-76 : Άλωσαν το Μιλάνο οι Σέρβοι

Σπουδαίο διπλό πέτυχαν οι Σέρβοι καθώς επικράτησαν στην Ιταλία επί της Αρμάνι με σκορ 76-62, με τις δυο ομάδες μετά από 21 αγώνες να βρίσκονται με ρεκόρ 9-12.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην αρχ΄΄η με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν κοντά κοντά και καμία να μην μπορούσε να ξεφύγει της άλλης και ενώ οι Ιταλο΄΄ι ήταν μπροστά (15-14) ένα επιμέρους επιθετικ΄΄ο ξέσπασμα με τρια συνεχόμενα τρίοντα των Σέρβων από τον Χάνγκα και δυο από τον Γκιεντράιτις , είχε ως αποτέλεσμα οι Σ΄΄΄΄έρβοι να προηγηθούν 15-23 στο σκορ. Στην συνέχεια, οι Σέρβοι με ένα 9-0 αύξησαν την διαφορά τους στους 15 (17-32), συνέχισαν να παίζουν άμυνα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με αποτέλεσμα να μην απειληθούν και να κρατήσουν το μαξιλάρι ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (31-47).

Στο δεύτερο μέρος, ένα 9-0 από τους Ιταλούς κυρίως από τον Μέλι και τον Πόιθρες μείωσε την διαφορά στους 7 (40-47), με τους Σέρβους να απαντούν με ενα δικό τους 10-2 αύξησαν το χάντικαπ και πάλι στους 15 (42-57), με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους 10 (47-57) με ένα γρήγορο 5-0. Στο τέλος, οι Ιταλοί με ένα 7-0 κατάφεραν να ρίξουν την διαφορ΄΄α στους 5 π΄΄οντους (54-59) οι Σέρβοι όμως ξανα άνοιξαν τις μηχανές τους , προηγήθηκαν με ένα δικό τους 7-0 (56-66) , με αποτέλεσμα να κρατήσουν την διαφορά αυτή΄ μεχρι το τ΄ελος του παιχνιδιο΄΄υ και να φύγουν από την Ιταλ΄ια με μια σπουδαία νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Μπορτολ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄ανι με 14 και Πόιθρες με 12 , εν΄ω για τους Σέρβους ηγήθηκε ο Γκιεντραιτις με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα : 15-23,31-47,47-57,62-76