Ανατολού Εφές-Μπαρτσελόνα 98-74: Καταιγιστικοί Τούρκοι σκόρπισαν τους Καταλανούς

Με πολύ ωραίο μπάσκετ κατά την διάρκεια όλου του αγώνα η Ανατολού σκόρπισε την Μπαρτσελόνα στην Τουρκία , στματώντας της το νικηφόρο σερί με σκορ 98-74. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται έτσι στο 9-13 , ενώ οι Καταλανοί στο 15-7 της βαθμολογίας.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε στο παιχνίδι η Εφές , η οποία επέβαλε γρήγορα τον ρυθμό της και με ένα 6-0 πήρε προβάδισμα νωρίς στο παιχνίδι που το κράτησε μέχρι το τέλος της περιόδου (18-13) χτυπώντας στην ρακέτα με τους Πλάις και το Οτούρου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μπάρτσα με ένα δικό της 7-0 έφτασε το ματς στο καλάθι (24-22) , κράτησε την Εφές κοντά της και έφτασε να την προσπεράσει ακόμα με καλάθι του Χερναγκόμεθ για το 31-33 (16:10). Σ' αυτό το σημείο η Εφές ξανά έβαλε τις μηχανές μπροστά με τον Λάρκιν και τον Οτούρου προσπέρασαν και πάλι στο παιχνίδι 35-34 (17:35) γεγονός που κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (42-39).

Στο δεύτερο μέρος , οι γηπεδούχοι έκαναν το καλύτερο τους σε θέμα παραγωγικότητας παιχνίδι σημειώνοντας 31 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, απειλώντας και μέσα στην ρακέτα με τον Οτούρου και τον Τζόουνς και έξω από τα 6.75 με τα τρίποντα του Λάρκιν ,του Μπουμπουά και του Τόμπσον με τους φιλοξενούμενους από την άλλη να μην μπορούν να ακολουθήσουν τους γρήγορους ρυθμούς των γηπεδούχων το σκορ διαμορφώθηκε 72-60 (30:00) υπέρ των Τούρκων.Στο τέταρτο δεκάλεπτο , ένα 6-0 των Τούρκων δια χειρός Μπομπουά αύξησε το χάντικαπ του αγώνα σε πολύ υψηλές τιμές (78-60) με τους Καταλανούς να μην μπορούν να κόψουν με τίποτα τον ρυθμό των Τούρκων, οι οποίοι συνέχιζαν να παίζουν στα "κόκκινα" και να επικρατούν με το τελικό 98-74.

Από πλευράς Τούρκων ο Μπομπουά είχε 21 πόντους με 5 ασσίστ και ο Πλάις 17 πόντους με 7 ριμπάουντ. Ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Χερναγκόμεθ είχε 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:18-13,42-39,72-60,98-74

Screenshot 2024 01 18 at 22 18 43 Anadolu Efes Istanbul vs FC Barcelona 18 January 2024 19 30 EuroLeague