Ζαλγκίρις - Φενερμπαχτσέ 98-75: Οι Λιθουανοί έβγαλαν αντίδραση και διέσυραν τους Τούρκους

Η Ζαλγκίρις επικράτησε της Φενέρ με 98-75 στην ίσως καλύτερη εμφάνιση της στην φετινή Ευρωλίγκα.

Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν εκρηκτικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν 14-1,με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 20-14 από τους οποίους 14 πόντους η Φενέρ πέτυχε τους 10 από ελεύθερες βολές. Η Ζαλγκίρις και στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 9-0 για το 29-14 αλλά οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν μειώνοντας στο -6 με καλάθι του Παπαγιάννη (38-32). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 43-35.

Στο δεύτερο μισό ένα ακόμα σερί 8-0 των γηπεδούχων ανέβασε την διαφορά στους 16 (56-40),με τις 2 βολές του Μότλει να γράφουν το 66-55 της τρίτης περιόδου. Στα τελευταία δέκα λεπτά η ομάδα του Τρινκέρι ήλεγχε απολύτως την κατάσταση,δεν απειλήθηκε καθόλου από την αντίπαλο της και έτσι επικράτησε εύκολα με 98-75.

Ο Κίναν Έβανς με 15 πόντους και 7 ασίστ ήταν ο πολυτιμότερος για τους νικητές,με τους Μάνεκ και Μπιρούτις να προσθέτουν από 14. Για την Φενέρ ο Γουίλμπεκιν είχε 22 και ο Μότλει 15.

Τα δεκάλεπτα:20-14,43-35,66-55,98-75