Εφές – Μονακό 78-80: Οι Μονεγάσκοι… άλωσαν την Πόλη

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Μονακό, που πέτυχε την μεγάλη απόδραση από την Κωνσταντινούπολη, επικρατώντας της Εφές με 80-78. Στο 13-10 ανέβηκαν οι Μονεγάσκοι, στο 9-14 έπεσε η Αναντολού, που επέστρεψε από το 70-77 του 37’’, όμως ο Μπομπουά έκανε airball από την περιφέρεια στο φινάλε, ενώ είδε τους διαιτητές να του μετατρέπουν το τρίποντο της ισοφάρισης στα 7’’ (79-79) σε δίποντο (78-79).

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Κωνσταντινούπολης, με την Μονακό να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο πεντάλεπτο (11-14), την Εφές, όμως, με τους Μπομπουά, Λάρκιν και Τόμπσον, να τρέχει ένα 8-0 για το 19-14. Μοτεγιούνας και Ντιαλό απάντησαν με ένα δικό τους 6-0 για το 19-20, με την Αναντολού να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 23-22. Δυνατό το ξεκίνημα των Μονεγάσκων στην δεύτερη περίοδο, καθώς Οκόμπο, Λόιντ και Μάικ Τζέιμς έφεραν την ομάδα τους στο +7 (27-34). Τρεις βολές του Μάικ Τζέιμς διατήρησαν την Μονακό στο +6 (33-39), όμως η Εφές κρατούσε τα καλύτερα για το φινάλε, με τους Τούρκους, με τους Γουίλις, Οτούρου και Μπράιαντ, να κλείνουν το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα 10-0, που τους έφερε μπροστά με 43-39 στο ημίχρονο.

Μπομπουά και Κλάιμπερν έστειλαν και πάλι την Εφές στο +8 (47-39), με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως η Μονακό επέστρεψε άμεσα, με πρωταγωνιστές τους Λόιντ και Ντιαλό (52-51). Οι Τούρκοι πήραν εκ νέου ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (58-53), όμως ο Μοτεγιούνας, με πέντε προσωπικούς πόντους, ισοφάρισε σε 58-58, ενώ ένα ακόμα 5-0, από τους Οκόμπο και Μπλόσομγκεϊμ, έβαλε τους Μονεγάσκους μπροστά με πέντε πόντους (60-65), με το φινάλε της τρίτης περιόδου. Το τρίποντο του Οκόμπο και το καλάθι του Τζέιμς για το 65-72, έδωσε… αέρα επτά πόντων στην Μονακό, όμως ο Λάρκιν, με ένα δικό του 5-0, έφερε το ματς στο καλάθι (70-72). Οι Οκόμπο και Τζέιμς συνέχιζαν να βλέπουν το καλάθι της Εφές σαν… .βαρέλι (70-77), όμως το τρίποντο του Γουίλις για το 73-77 στο 38’, κράτησε ζωντανή την Αναντολού. Ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Μπομπουά, για το 76-77, μετέτρεψε σε… θρίλερ τα τελευταία 37’’, ο Τζέιμς αστόχησε σε δίποντο στα 17’’, όμως ο Λόιντ κέρδισε ένα «χρυσό» επιθετικό ριμπάουντ και παράλληλα βολές από το φάουλ του Τζόουνς στα 9’’, με τις οποίες έγραψε το 76-79. Η επίθεση της Εφές ήταν άμεση, με τον Μπομπουά να πετυχαίνει το μακρινό σουτ στα 7’’, τους διαιτητές, όμως, μετά από εξέταση του βίντεο, να το χρεώνουν ως δίποντο (78-79), καθώς διαπίστωσαν πως ο άσος της Αναντολού πατούσε, έστω και ελάχιστα, την γραμμή των 6,75 . Ο Οκόμπο κέρδισε βολές στα 5,6’ αστόχησε στην πρώτη και ευστόχησε στην δεύτερη για το 78-80, όμως το μακρινό τρίποντο της νίκης του Μπομπουά κατέληξε σε airball, με την Μονακό να αποδρά με το «διπλό» από την Κωνσταντινούπολη.

Τζέιμς και Οκόμπο σημείωσαν από 16 πόντους έκαστος, με τον Λόιντ να προσθέτει 14, ενώ ο Ντιαλό είχε 11 πόντους και εννέα ριμπάουντ. Για την Εφές, Μπομπουά και Λάρκιν είχαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ο Γουίλις 13 και ο Μπράιαντ 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 43-39, 60-65, 78-80