Ζαλγκίρις – Εφές 96-70: «Οδοστρωτήρας» οι Λιθουανοί… ισοπέδωσαν την Αναντολού

Η Ζαλγκίρις είχε ένα ονειρικό πρώτο 13λεπτο, όπου και προηγήθηκε με 30 πόντους της Εφές (44-14), με τους Λιθουανούς να σκορπίζουν τους Τούρκους με 96-70. Στο 9-15 ανέβηκε η ομάδα από το Κάουνας, ρεκόρ που έχει πλέον και η Αναντολού.

Ισοπεδωτική η Ζαλγκίρις στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του Κάουνας, με τους Λιθουανούς να πιάνουν από τον… λαιμό τους Τούρκους από τα πρώτα λεπτά, όπως δείχνει το 15-2 του 4ου λεπτού! Ο Κλάιμπερν έσπασε το σερί των γηπεδούχων, μειώνοντας σε 15-4, όμως ακολούθησε ακόμα ένα 8-0 της Ζαλγκίρις για το 23-4, με την εφιαλτική πρώτη περίοδο για την Εφές, να ολοκληρώνεται με τους Τούρκους στο -20 (34-14)! Η Ζαλγκίρις έμοιαζε με… οδοστρωτήρα και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, καθώς με ένα 10-0 στα πρώτα 3’, έφερε το σκορ στο εκτός λογικής 44-14! Οι Τούρκοι κατάλαβαν πως αν συνέχιζαν έτσι θα γνώριζαν έναν εκτός λογικής διασυρμό, με αποτέλεσμα να απαντήσουν με ένα επιμέρους 14-2 που έριξε την διαφορά στους 18 (46-28). Δύο συνεχόμενα τρίποντα των Μάνεκ και Ντίμσα έστειλαν και πάλι την ομάδα τους στο +24 (52-28), με την Ζαλγκίρις να ολοκληρώνει το… διαστημικό α’ μέρος με προβάδισμα 21 πόντων (58-37), έχοντας 8/13 τρίποντα και 17 ασίστ!

Η κυριαρχία της Ζαλγκίρις συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς Έβανς και Ουλανόβας έστειλαν την διαφορά και πάλι στα πρόθυρα των 30 πόντων (69-41). Ένα 6-0 δια χειρός Τόμσον μείωσε σε 69-47 για την Εφές, όμως Μπουτκεβίτσιους και Μάνεκ έφεραν εκ νέου την Ζαλγκίρις στο 76-50. Ο Τόμπσον συνέχισα να κρατάει την Εφές και μαζί με τον Τζόουνς έτρεξαν ένα 9-0, που έριξε μετά από πολύ ώρα την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, με το 76-59 να είναι το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Το τρίποντο του Κλάιμπερν για το 78-62, μείωσε την διαφορά για την Εφές, όμως πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Σμιτς, για το 83-62, έβαλαν τέλος στις όποιες ελπίδες των Τούρκων για την ανατροπή. Η Εφές δεν μπορούσε να… σηκώσει και πάλι κεφάλι, ούτε είχε και τα χρονικά περιθώρια για να το καταφέρει, Ουλανόβας και Σμιτς πέτυχαν το 90-67, με την Ζαλγκίρις να φτάνει στον θρίαμβο με 96-70.

Εξαιρετικός ο Μπιρούτις με 18 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, με τους Σμιτς, Μάνεκ και Ουλανόβας να έχουν από 13 πόντους.

Από το… ναυάγιο της Εφές, οι μόνοι που διασώθηκαν ήταν οι Κλάιμπερν και Τόμπσον, με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 58-37, 76-59, 96-70