Μπάγερν Μ. – Ολυμπιακός 72-76: Γουόκαπ και Πετρούσεβ υπέγραψαν το «χρυσό διπλό»

Την Τρίτη, απέναντι στην Άλμπα, την διαφορά έκαναν ένας… Ησαΐας (Κάνααν) και ένας… Μωυσής (Ράιτ). Δύο 24ωρα αργότερα, στο Μόναχο, ήρθε ένας… Θωμάς (Γουόκαπ) και ένας… Φίλιππος (Πετρούσεβ), να βάλουν την δική τους υπογραφή, στην θεϊκή νίκη του Ολυμπιακού επί της Μπάγερν με 76-72, με τους «ερυθρόλευκους» να ολοκληρώνουν την «διαβολοβδομάδα» με 2-0, απέναντι σε γερμανικές ομάδες.

Με τρίποντο του Ιμπάκα για το 3-0 ξεκίνησε η αναμέτρηση του Μονάχου. Ο Ίγκνας Μπραζντέικις, με γκολ – φάουλ, ισοφάρισε σε 3-3, όμως η Μπάγερν κτύπησε εις διπλούν, με κάρφωμα και αιφνιδιασμό για το 7-3. Πίτερς και Γουόκαπ ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 7-7, ενώ ο Μπραζντέικις, με ακόμα ένα γκολ – φάουλ, έβαλε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά μπροστά με 10-9.  Ο Ράιτ συνέχισε να… μοιράζει τάπες, ο Μπραζντέικις έβαλε ακόμα ένα γκολ – φάουλ, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 13-9. Η Μπάγερν απάντησε με ένα 5-0 για το 14-13, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 18-14, τον Μπραζντέικις να έχει εννιά πόντους (με τρία γκολ – φάουλ).

Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και στο δεύτερο, η Μπάγερν ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα και με ένα γρήγορο 6-1 πέρασε μπροστά με 20-19. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 24-26, έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά, όμως ο Χάρις με γκολ – φάουλ έγραψε το 27-26. Οι άμυνες συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το τρίποντο του Παπανικολάου να δίνει και πάλι… αέρα τεσσάρων πόντων στους «ερυθρόλευκους» (27-31). Το φόλοου του ΜακΚίσικ, στο άστοχο τρίποντο του Πετρούσεβ, έγραψε το 31-35, με τους Βαυαρούς, όμως, να τρέχουν ένα μίνι σερί 4-0 για το 35-35, ενώ ο Γουάιλερ – Μπαμπ, με τρίποντο στην εκπνοή, έγραψε το 38-35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με τον Ιμπάκα να δείχνει δείγματα της μεγάλης του κλάσης, η Μπάγερν προηγήθηκε με 42-37, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ο Κάνααν είχε… μείνει στην μεγαλειώδη εμφάνιση με την Άλμπα, με τον Ιμπάκα, με ακόμα ένα καλάθι, να φέρνει την Μπάγερν στο +7 (44-37). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν επιθετικό πρόβλημα, με μόλις δύο πόντους μετά από 4’, με τον Πίτερς να πετυχαίνει ένα καλάθι για το 44-39.  Ο Γουόκαπ με δύσκολη προσπάθεια μείωσε στους τρεις πόντους (44-41), ενώ το τρίποντο του Αμερικανού έφερε το ματς στον πόντο (47-46). Το κρεσέντο του Γουόπακ συνεχίστηκε, με το floater του γκαρντ των Πειραιωτών να τους φέρνει μπροστά με 48-47, αναγκάζοντας τον Λάσο να καλέσει σε τάιμ άουτ. Η Μπάαγερν επέστρεψε στο ματς με γκολ – φάουλ του Φρανσίσκο, για το 50-48,  με τον Γουόκαπ να έχει πάρει… φωτιά και με ακόμα τέσσερις σερί πόντους, να πετυχαίνει το 50-52 και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 54-51, χάρη σε τιπ του Πετρούσεβ στην μπάλα σε… νεκρό χρόνο, μετά από ασίστ του Γουόκαπ.

Η νέα συνεργασία Γουόκαπ – Πετρούσεβ, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έφερε το 51-56. Ο Γουόκαπ συνέχισε να… χορεύει στο παρκέ, ανεβάζοντας το σκορ στο 51-60. Η Μπάγερν, όμως, δεν άφησε το παιχνίδι να της ξεφύγει και με καλάθι του Φρανσίσκο και γκολ – φάουλ του Ιμπάκα, επέστρεψε αμέσως σε 56-60. Η άμυνα του Ολυμπιακού ξέχασε τον Φρανσίσκο, που με τρίποντο μείωσε σε 59-60, με τον Πετρούσεβ να σταματά το σερί των Βαυαρών (59-62).  Συνεχόμενα τρίποντα από τους ΜακΚίσικ και Φρανσίσκο έφεραν το 62-65, με τον Λαρεντζάκη να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 62-68. Ο… χορός των τριπόντων συνεχίστηκε, με τον Λούτσιτς να μειώνει σε 65-68, ενώ ο Γκος πέτυχε το 65-70.  Το κάρφωμα του Ιμπάκα έφερε και πάλι το παιχνίδι σε απόσταση ενός σουτ (67-70),  με τον Πετρούσεβ, με 2/2 βολές να γράφει το 67-72. Ο Λούτσιτς αστόχησε σε τρίποντο από την γωνία, το ίδιο και ο Γκος. Ο Φρανσίσκο με λέι απ μείωσε σε 69-72 στα 57’’ο Γουόκαπ αστόχησε από την πλευρά του στα 37’’, το ίδιο και ο Ομπστ σε τρίποντο στα 20’’, με τον Πετρούσεβ, με κάρφωμα στα 10’’ να πετυχαίνει το 69-74. Ο εξαιρετικός Φρανσίσκο, με τρίποντο στα 3’’ μείωσε σε 72-74, με τον Λαρεντζάκη να κερδίζει φάουλ και βολές. Ο «ερυθρόλευκος» άσος ευστόχησε και στις δύο και… τελείωσε το παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να φεύγει με το «διπλό» από το Μόναχο, επικρατώντας με 76-72, αποτέλεσμα που τον φέρνει στο 14-11 και τους Βαυαρούς στο 10-15.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 38-35, 51-54, 72-76

Οn fire: Ο… βιονικός Γουόκαπ τελείωσε το ματς με 16 πόντους και οκτώ ασίστ, κάνοντας… σμπαράλια την άμυνα της Μπάγερν στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ξεχώρισαν: Σπουδαία εμφάνιση ο Πετρούσεβ με 14 πόντους, ακόμα ένα πολύ καλό παιχνίδι από τον Μπραζντέικις με 11 πόντους και πέντε ριμπάουντ. Από πλευράς Μπάγερν… όλα τα λεφτά ήταν ο Ιμπάκα με 18 πόντους και οκτώ ριμπάουντ και ο Φρανσίσκο με 18 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +9 για τον Ολυμπιακό (51-60) στο 33’.

Διαιτητές: Γκαρσία, Μπισάνγκ, Ντραγκόγεβιτς