Ζαλγκίρις – Παναθηναϊκός 80-68: Πισωγύρισμα

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε κατώτερος του αναμενόμενου στο Κάουνας, γνωρίζοντας την ήττα με 80-68 από την Ζαλγκίρις, χάνοντας την ευκαιρία να εδραιωθεί για τα καλά στην πρώτη τετράδα.

Οι επιθέσεις έπαιξαν τον βασικό λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του Κάουνας, όπως δείχνει το 25-25, με τον Κέντρικ Ναν να κάνει… παπάδες με το… καλημέρα, καθώς ο Αμερικανός σημείωσε τους 13 πόντους της ομάδας του, έχοντας 3/3 τρίποντα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Λεσόρ… ντύθηκε Ναν, με τον Γάλλο σέντερ να σημειώνει τους έξι πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού για το 27-31 και να έχει συνολικά τους εννιά από τους 10 πόντους του ΠΑΟ (33-35) στο ξεκίνημα της περιόδου.  Γκραντ και Ουλανόβας έφεραν το ματς στο 37-37, όμως το φινάλε του ημιχρόνου άνηκε στην Ζαλγκίρις, που χάρη σε ένα 7-1, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του α’ μέρους, με προβάδισμα έξι πόντων (44-38).

Με πρώτο βιολί τον Έβανς, η Ζαλγκίρις ξέφυγε με οκτώ πόντους (49-41), με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Η απάντηση του «τριφυλλιού» ήταν άμεση και με τους Γκραντ, Λεσόρ και Ναν μείωσε στον πόντο (49-48), όμως οι Λιθουανοί είχαν και πάλι τις απαντήσεις, ξεφεύγοντας, αρχικά με 59-52 και εν συνεχεία με 64-56, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Μάλιστα, Μπιρούτις και Μπουτκεβίτσιους έφεραν την Ζαλγκίρις στο +10 στο 33’ (68-58). Ο Έβανς ανέβασε την διαφορά για τους γηπεδούχους (70-58), με τον Ναν, με πέντε προσωπικούς πόντους, να ρίχνει την διαφορά στους επτά, στο 37’ (74-67). Οι «πράσινοι» έψαχναν ένα μεγάλο σουτ που θα έβαζε… φωτιά στο ματς, όμως το τρίποντο του Ερνανγκόμεθ βρήκε σίδερο, ενώ στην συνέχεια ο Ναν έκανε παράβαση 5''. Ο χρόνος πίεζε ασφυκτικά τον Παναθηναϊκό, με το καλάθι του Ουλανόβας για το 76-67 και το λάθος στην συνέχεια του Λεσόρ, να βάζουν… ταφόπλακα στις ελπίδες του Παναθηναϊκού για θετικό αποτέλεσμα. Έτσι, μετά την ήττα του με 80-68, ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 15-10, με την Ζαλγκίρις να ανεβαίνει στο 10-15.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-38, 64-56, 80-68

Οn fire: Εξαιρετικός ο Έβανε με 24 πόντους (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές), αλλά και τρία ριμπάουντ, πέντε ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα).

Ξεχώρισαν: 26 πόντους με 5/7 τρίποντα είχε ο Ναν, με τον Γκριγκόνις να έχει 15 πόντους και τον Λεσόρ 14. Για την Ζαλγκίρις, εκτός του Έβανς, 12 πόντους είχε ο Μπιρούτις και από 10 οι Ουλανόβας και Σμιτς.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +13 για την Ζαλγκίρις (80-67) στο 39’.

Διαιτητές:  Ράντοβιτς, Παστούσιακ, Κόρτες