Bίρτους-Βαλένθια 87-74: Οι Ιταλοί κρατούν στα χέρια τους την 4αδα

Μια πολύ σημαντική νίκη που την διατηρεί στην 4αδα πήρε η Βίρτους αφού κέρδισε στην έδρα της την Βαλένθια με σκορ 87-74, ξεπερνώντας και τον τραυματισμό του Σενγκέλια από την πρώτη περίοδο.  Οι Ιταλοί έφτασαν έτσι στην 17η νίκη τους , ενώ οι Ισπανοί έχουν ρεκόρ 13-14.

Ισοροπημένος ήταν ο ρυθμός στην αρχή του παιχνιδιού και για τις δυο ομάδες , με την Βαλένθια να κάνει ένα ξέσπασμα 9-0 με τον Τζόουνς και τον Οτζελέγιε και να διαμορφώνει το 12-20, με την Βίρτους να αντιδράει και να απαντά γρήγορα και να μειώνει σε 18-20 (σκορ α' περιόδου). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρά την απουσία του τραυματία Σενγκέλια,  η Βίρτους τα έκανε όλα τέλεια και σε επίθεση και σε άμυνα γεγονός που το μαρτυρά το επιμέρους 26-12. Ενώ η Βίρτους βρισκόταν πίσω στο σκορ (25-20) έκανε ένα επιμέρους 11-1 και γύρησε το ματς σε 31-26 υπέρ της δια χειρός Χάκετ και Μίκευ και με τους 6 συνεχόμενους πόντους του Μπελινέλι διαμορφώθηκε το 44-32 σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος , οι γηπεδούχοι ανέβασαν και άλλο την διαφορά με τα εύστοχα καλάθια του Ντάνστον ( 53-38) με τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν την διαφορά σε μονοψήφιες τιμές στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (65-57). Στο τέλος τι και αν οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να διατηρήσουν την διαφορά σε μονοψήφιες τιμές (76-67) , ένα ξέσπασμα των Ιταλών 7-0 με τον Μίκευ και τον Παγίολα έκαναν το 86-69 ,με τους συνεχόμενους πόντους του Ρίβερς να διαμορφώνουν το τελικό 87-74 και τους Ιταλούς να πανηγυρίζουν την 17η νίκη τους.

Ο Μπελινέλι και ο Μίκευ ξεχώρισαν από τους νικητές με 16 και 14 πόντους , ενώ από τις "νυχτερίδες" πρώτος αλλά μόνος ήταν ο Τζόουνς με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-20,44-32,65-57,87-74

Screenshot 2024 02 29 at 23 54 01 Virtus Segafredo Bologna vs Valencia Basket 2024 02 29 21 30 EuroLeague