Εφές – Μπάγερν Μ. 109-86: Λάρκιν και Κλάιμπερν … σκόρπισαν τους Βαυαρούς

Για ένα ημίχρονο η Μπάγερν κοίταξε στα μάτια την Εφές. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η Αναντολού, με πρωταγωνιστές τους Σέιν Λάρκιν (28 πόντοι, 6/9 τρίποντα) και Γουίλ Κλάιμπερν (21 πόντοι) ήταν.. υπερηχητική, με τους Τούρκους να «σκορπίζουν» με 100άρα τους Βαυαρούς (109-86). Ισόβαθμες με ρεκόρ 12-16 οι δύο ομάδες.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Κωνσταντινούπολης, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα δεκάλεπτο. Στην πρώτη περίοδο η Μπάγερν… αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και με τους Μπούκερ και Έντουαρντς προηγήθηκε με 26-17. Η Εφές απάντησε με ένα 9-0 για το 26-26, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 28-26. Οι Βαυαροί διατήρησαν ένα προβάδισμα έξι πόντων, με τους Λούτσιτς, Ομπστ και Μπολμάρο, μέχρι το 17’ (40-46),  όμως στα τελευταία τρία λεπτά, οι Τούρκοι έτρεξαν ένα 13-3, που τους έφερε μπροστά με 53-49 στο ημίχρονο.

Και αν στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, στο τρίτο δεκάλεπτο η Εφές έκανε..  πάρτι. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με δύο τρίποντα των Λάρκιν και Οσμάνι για το 59-49 και δεν κοίταξαν ποτέ πάλι πίσω! Μετά τον Λάρκιν, ανέλαβε δράση ο Κλάιμπερν, που εκτόξευσε την διαφορά στο +15 (69-54), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Αναντολού μπροστά με 88-65, έχοντας ένα εκκωφαντικό 35-16! Το +22 με το οποίο οι Τούρκοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, ουσιαστικά μετέτρεπε σε… τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης, η Εφές αγωνίστηκε στο… ρελαντί, φτάνοντας στην εμφατική νίκη με 109-86.

Λάρκιν και Κλάιμπερν ήταν… όλα τα λεφτά για την Αναντολού, με τον πρώτο να έχει 28 πόντους με 6/9 τρίποντα και τον δεύτερο 21 πόντους. Για την Μπάγερν, Έντουαρντς και Λούτσιτς είχαν 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, με τον Ιμπάκα να προσθέτει 15.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 53-49, 88-65, 109-86