Ολυμπιακός  - Παναθηναϊκός 71-65: Ο…. νόμος του Ράιτ τον στέλνει τετράδα

Με τον Μόουζες Ράιτ να κάνει… σμπαράλια κάθε αμυντικό πλάνο του Αταμάν, ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -10 της πρώτης περιόδου και με το υπέρ του 71-65… δίπλωσε τις νίκες απέναντι στον Παναθηναϊκό, τον έπιασε στο 18-11 και τον… έβαλε από κάτω, στην μάχη για το πλεονέκτημα της έδρας, ενόψει Play Off.

Με κάρφωμα του Μήτογλου στον αιφνιδιασμό για το 0-2 ξεκίνησε το «αιώνιο» ντέρμπι του ΣΕΦ. Το πρώτο «ερυθρόλευκο» καλάθι ήρθε από τον Γουόκαπ, μετά από 3 λεπτά αγώνα, όμως ο Μήτογλου απάντησε με τρίποντο για το 2-5. Το ξεκίνημα των «ερυθρόλευκων» ήταν αρκετά άστοχο, με τον Κάνααν, πάντως, να βρίσκει στόχο από τα 6.75 για το 7-9. Γκραντ και Ναν έδωσαν γρήγορο προβάδισμα επτά πόντων στο «τριφύλλι» (7-14), ενώ ακόμα ένα τρίποντο του Ναν, πέτυχε το 7-17, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με τρίποντο του Γκος για το 10-17 ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Μήτογλου απάντησε για το 10-19, όμως ένα λέι απ του ΜακΚίσικ και ένα κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Ράιτ για το 14-19, ανάγκασαν τον Αταμάν να καλέσει σε τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να… στραγγαλίζει αμυντικά τον Παναθηναϊκό και με τους Πετρούσεβ και Ράιτ έφερε το ματς στον πόντο (18-19). Ο Γκραντ έσπασε το σερί του Ολυμπιακού με δύσκολο καλάθι για το 18-21, με τον Λεσόρ με γκολ – φάουλ να στέλνει και πάλι τους «πράσινους» στο +6 (20-26).  Ο Μόουζες Ράιτ συνέχισε να κουβαλά επιθετικά τον Ολυμπιακό και με δυο συνεχόμενα καλάθια μείωσε σε 24-26, όμως τέσσερις σερί πόντοι του Σλούκα έφεραν και πάλι τον Παναθηναϊκό στο +5 (25-30). Συνεχόμενα τρίποντα από Παπανικολάου, Γκριγκόνις και Μπραζντέικις έφεραν το 31-33, με τον Φαλ με κάρφωμα να ισοφαρίζει σε 33-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της… μάχης του ΣΕΦ.

Ο Πίτερς, με καλάθι για το 35-33, έδωσε το πρώτο προβάδισμα στο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό. Ακόμα ένα καλάθι του Αμερικανού φόργουορντ, καθώς και ένα δίποντο του Φαλ, μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Γάλλου σέντερ, έφερε γρήγορα τους Πειραιώτες στο 39-33, με τον Αταμάν να καλεί σε τάιμ άουτ. Ο Λεσόρ με άλει ουπ πέτυχε το πρώτο καλάθι του Παναθηναϊκού στην τρίτη περίοδο (39-35), όμως το τρίποντο του Πίτερς, που μπήκε… ζεστός στο τρίτο δεκάλεπτο, έφερε το 42-35. Νέο τρίποντο του Παπανικολάου για το 45-35, με τον Ολυμπιακό να αποκτά για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στο παιχνίδι, έχοντας ένα 12-2 στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Γκος ανέβασε και άλλο την διαφορά (47-36), με τον Λεσόρ να μειώνει σε 47-38. Ο Ναν πέτυχε τεράστιο τετράποντο για το 48-42, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να… ροκανίζει την διαφορά από το -11.

Ο Ναν μπήκε… ζεματιστός στην τελευταία περίοδο και με πέντε σερί πόντους, έφερε το παιχνίδι στον πόντο (48-47). Ο Πίτερς κράτησε τον Ολυμπιακό μπροστά με 52-49, με τον ΜακΚίσικ με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό να φέρνει τους Πειραιώτες στο +5 (54-49). Ο Σλούκας με ένα μεγάλο γκολ – φάουλ έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό σε απόσταση βολής (55-52), ενώ ο Γκραντ με 2/2 βολές μείωσε σε 57-54. Ο Ράιτ συνέχισε να κρατά τον Ολυμπιακό μπροστά με 59-54, όμως ο Ναν έδειχνε ασταμάτητος (59-56). Το τρίποντο του Μητογλου έφερε το ματς στο καλάθι (61-59), όμως Ράιτ και Γουίλιαμς – Γκος έστειλαν τους Πειραιώτες στο +6 (65-59), 55’’ πριν το φινάλε. Ο Μήτογλου με 1/2 βολές μείωσέ σε 65-60, όμως ο Ράιτ με καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ έγραψε το 67-60. Ο Λεσόρ με κάρφωμα μείωσε σε 67-62, όμως ο Γουόκαπ με 2/2 βολές για το 69-62… τελείωσε το ματς, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην μεγάλη νίκη με 71-65.

Τα δεκάλεπτα: 7-17, 33-33, 48-42, 71-65

Οn fire: Ο Ράιτ ήταν συγκλονιστικός με 19 πόντους.

Ξεχώρισαν: 11 πόντους σημείωσε ο Πίτερς, ενώ για τον Παναθηναϊκό, ο Ναν είχε 17 πόντους και οι Λεσόρ και Μήτογλου από 11, με τον Έλληνα φόργουορντ να κατεβάζει και 16 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +11 για τον Ολυμπιακό (47-36) στο 27’.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Περούγκα, Νίκολιτς