Ερυθρός Αστέρας - Μακάμπι 80-84: Μεγάλη επιστροφή από το -18

Η Μακάμπι χρειάστηκε να ανατρέψει διαφορά 18 πόντων προκειμένου να νικήσει τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι με 84-80, με τις δυο ομάδες να συναντώνται στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μπόνζι Κόλσον με 23 πόντους, ενώ από την άλλη για τους ηττημένους διακρίθηκε ο Γιάγκο Ντος Σάντος με 20.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι έχουν 10 νίκες και 19 ήττες, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν ρεκόρ 16-13.

Αρχικά κυρίαρχοι οι Σέρβοι, έκαναν την ανατροπή από το -18 οι Ισραηλινοί!

Δυνατά μπήκε ο Ερυθρός Αστέρας στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με  9-3 χάρη στον Μπόλομποϊ καθώς το χρονόμετρο έγραφε 7:41 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 21-17.

Οι γηπεδούχοι έσφιξαν κι άλλο την άμυνά τους στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους και κατάφεραν να ελέγχξουν τον ρυθμό της αναμέτρησης.

Έτσι και με 14 λεπτά αγώνα να έχουν παιχτεί ο Τζαβόντε Σμαρτ διαμορφώνει το 33-22.

Το ημίχρονο βρήκε τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται με 47-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο κατά ένα μεγάλο μέρος του ανήκε στη Μακάμπι. Με το χρονόμετρο να γράφει περίπου 3 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου, ο Κλίβελαντ ευστοχεί σε ζεύγος ελεύθερων βολών και κάνει το 59-51, φέρνοντας την Ισραηλινή ομάδα σε απόσταση 8 πόντων. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα έκανε το 59-53.

Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Μίτροβιτς να ευστοχεί σε ζευγάρι ελεύθερων βολών, κάνοντας το 61-53, δίνοντας ανάσα στον Ερυθρό Αστέρα.

Η Μακάμπι μπαίνει εκ νέου δυνατά και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Μάλιστα ο Τζος Νίμπο ολοκληρώνει ένα επιμέρους 2-13 υπέρ των Ισραηλινών κάνοντας την ανατροπή και το 63-66 κι ενώ το χρονόμετρο έγραφε 5:21’’ πριν το τέλος.

Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε με την Ισραηλινή ομάδα να φτάνει μέχρι το τέλος ούσα μπροστά με σκορ 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 47-31, 61-53, 80-84.