Βιλερμπάν - Εφές 84-80: Ήττα σοκ και με την πλάτη στον τοίχο οι Τούρκοι

Η Εφές ηττήθηκε με 84-80 από την προτελευταία Βιλερμπάν στην Λυών και έμεινε πίσω στο κυνήγι της 10ης θέσης της Euroleague.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 12-5 με καλάθι του Ντεσόν Τόμας,με την πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 19-18 με καλάθι του Οτούρου. Στη δεύτερη περίοδο,ένα 5-0 σερί από τον Καμπαρό ανέβασε την διαφορά στους 7 (26-19),ενώ ο Φαλ έδωσε διψήφια διαφορά στους Γάλλους (34-24). Η Εφές απάντησε με 6-0 σερί για το 43-39 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 46-39 μετά από τρίποντο του Τζάκσον.

Στο δεύτερο μισό,το καλάθι του Κλάιμπερν έριξε την διαφορά στους 3 (48-45),αλλά η Βιλερμπάν με σερί 9-0 πήγε την διαφορά στους 12 (57-45).Το τρίποντο του Νάντο Ντε Κολό εκτόξευσε την διαφορά στους 15 (65-50) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τέταρτη περίοδο από την αφετηρία του 65-52.Εκεί,πέντε πόντοι του Καμπαρό έφτασαν την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της,το +18 (70-52). Η Εφές αντέδρασε και με σερί 11-0 κατέβασε την διαφορά στους 7 (74-67),με το τρίποντο του Τόμας να δίνει και πάλι διψήφια διαφορά στους γηπεδούχους (77-67).Οι δύο βολές του Λάρκιν κατέβασαν την διαφορά στους 4 (79-75). Ο Καμπαρό με mid range σουτ έδωσε ξανά αέρα 6 πόντων στην ομάδα του (81-75), όμως ένα γρήγορο λέι απ του Λάρκιν και το τρίποντο του Μπουμπουά μετά από κλέψιμο του ίδιου έφεραν το ματς στον πόντο (81-80). Ο Μιγιάτοβιτς αποφάσισε να μην κάνει φάουλ και το πλήρωσε καθώς ο Πάρις Λι ευστόχησε σε τρίποντο στην λήξη της επίθεσης και με 5,2" να απομένουν έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 84-80.

Για την Ασβέλ ο Λουβαβού - Καμπαρό είχε 21 πόντους και ο Ντεσόν Τόμας 20,ενώ για τους ηττημένους ο Κλάιμπερν είχε 16 πόντους και ο Τόμπσον 15.

Τα δεκάλεπτα:19-18,46-39,65-52,84-80