Zάλγκιρις-Βίρτους 96-81:«Μπουρλότο» των Λιθουανών στις ελπίδες της Μπολόνια για εξάδα

Με σπουδαία άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο , οι Λιθουανοί πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με σκορ 96-81 επί της Βίρτους Μπολόνια (17-13) , η οποία έχει "μπλέξει" για τα καλά και για αυτήν τα εναπομείναντα παιχνίδια είναι τελικοί για την απευθείας πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Αντίθετα η Ζάλγκιρις (12-18) συνεχίζει να διεκδικεί όποιες μαθηματικές ελπίδες έχει για να μπει στην 10αδα.

Ισορροπημένος ήταν ο ρυθμός στην αρχή του αγώνα με την Βίρτους να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα 18-12 με τα τρίποντα του Ντόμπριτς και η Ζάλγκιρις να απαντάει με τον Σάμερ στα τελευταία λεπτά και να ισοφαρίζει το ματς σε 22-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα δυο τρίποντα του Ντίμσα έδωσαν προβάδισμα στους Λιθουανούς με σκορ 28-24. Οι Ιταλοί με ένα 7-0 δια χειρός Αμπάς και Σενγκέλια γύρισαν το παιχνίδι και διαμόρφωσαν το 31-28 , Χέιζ και Έβανς ισοφάρισαν εκ νέου σε 38-38 , με τους Ιταλούς να ξαναπαίρνουν κεφάλι στο παιχνίδι και να προηγούνται 49-43 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος , η άμυνα των Λιθουανών απέδωσε καρπούς και την μετουσίωσε καλάθια στην επίθεση. Ένα ξέσπασμα 15-2 των γηπεδούχων τους έδωσε προβάδισμα με σκορ 58-51 μέχρι το τέλος της περιόδου (67-63). Στην τελευταία περίοδο , το τρίποντο Λεκάβιτσιους ανέβασε την διαφορά σε διψήφιες τιμές (76-66) , με τους Λιθουανούς να έχουν "εγκλωβίσει" τους Ιταλούς που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στο υπόλοιπο του αγώνα. Έτσι η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με σκορ 96-81 και συνεχίζει να διατηρεί τις μαθηματικές ελπίδες που έχει για τα Play-In.

Σπουδαίο παιχνίδι για τους γηπεδούχους έκανε ο Σάμερ με 16 πόντους  και ακολούθησε ο Έβανς με 14. Για τους ηττημένους πρώτους σκόρερ αναδείχθηκε ο Σενγκέλια με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-22,43-49,67-63,96-81

Screenshot 2024 03 19 at 22 26 39 Zalgiris Kaunas vs Virtus Segafredo Bologna 2024 03 19 20 00 EuroLeague