Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 89-81: Επίδειξη δύναμης, στο κυνήγι του πλεονεκτήματος έδρας

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση στο β’ μέρος, ο Παναθηναϊκός, όχι μόνο επέστρεψε από το -16 του 16ου λεπτού (24-40), αλλά έφτασε μέχρι το +13 (89-76), με την Μπαρτσελόνα απλά να καταφέρει να… σώσει το +8 του πρώτου αγώνα, με 2/2 βολές του Λαπροβίτολα στο φινάλε. Ακόμα κι έτσι, όμως, το τελικό 89-81 φέρνει τον Παναθηναϊκό στο 20-11, ισόβαθμο με τις Μονακό και Μπαρτσελόνα, στο κυνήγι, όχι απλά της τετράδας, αλλά ακόμα και της δεύτερης θέσης.

Οι καταλανοί έδειχναν να πατούν καλύτερο στο παρκέ του ΟΑΚΑ, στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-3, Ναν και Μήτογλου, με ένα γρήγορο 4-0 έβαλαν τον Παναθηναϊκό μπροστά με 7-6, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ένα 9-0 από πλευράς Μπαρτσελόνα, την έφερε μπροστά με 19-11,  Γουίλι Ερνανγκόμεζ και Ντα Σίλβα έγραψαν το 17-23, με τον Ναν με τρίποντο να διαμορφώνει το 20-23, με το φινάλε του δεκαλέπτου.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τους Γκριγκόνις και Ναν να βάζουν το «τριφύλλι» μπροστά με 24-23. Ένα νέο 9-0 από πλευράς Μπαρτσελόνα, όμως, έφερε και πάλι τους καταλανούς στο +8 (24-32), ενώ ο Ρούμπιο έβαλε την ομάδα του πρώτη φορά μπροστά με +10 (24-34). Λαπροβίτολα και Γουίλι… εκτόξευσαν την διαφορά στο +16 για την Μπαρτσελόνα (24-40), με τους «μπλαουγκράνα» να τρέχουν ένα 17-0 από το 24-23 και μετά. Ο Μήτογλου διέκοψε το εντυπωσιακό σερί της Μπαρτσελόνα, μειώνοντας σε 29-40 με ένα προσωπικό 5-0, όμως Αμπρίνες και Σατοράνσκι επανάφεραν την ομάδα τους στο +15 (29-44), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 34-46, χάρη σε 1+2 πόντους του Τζέριαν Γκραντ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το καλάθι του Σατοράνσκι για το 38-50 κράτησε την Μπαρτσελόνα σε διψήφιο προβάδισμα, όμως ένα 6-0 από τους Γκριγκόνις, Λεσόρ και Σλούκα για το 44-50 έβαλε… φωτιά στο ΟΑΚΑ, που είδε τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στο παιχνίδι από το -16. Ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός Γκραντ, έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους (47-52), ενώ Λεσόρ και Σλούκας έφεραν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση ενός πόντου (53-54).  Το «τριφύλλι» έμοιαζε ασταμάτητο και με γκολ – φάουλ του Γκριγκόνις πέρασε μπροστά με 56-55, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 60-61, μετά από τρίποντο του Αμπρίνες και καλάθι του Λεσόρ, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα επιμέρους 26-15.

Ναν και Μήτογλου, με ένα 5-0 έβαλαν και πάλι τον Παναθηναϊκό μπροστά (65-64). Δύο τρίποντα των Σλούκα και Ναν έδωσαν πολύτιμο προβάδισμα πέντε πόντων για το «τριφύλλι» (73-68), το τρίποντο του Πάρκερ για το 76-73, κράτησε… ζωντανή την Μπαρτσελόνα, με τον Σλούκα με μία βολή να πετυχαίνει το 79-73. Ακόμα ένα καλάθι του εξαιρετικού Ναν έδωσε… αέρα νίκης στον Παναθηναϊκό (81-73), ενώ το καλάθι του Μήτογλου για το 83-73, όχι απλά φέρνει τους «πράσινους» αγκαλιά με την νίκη, αλλά καλύπτει και το -8 του πρώτου αγώνα. Ο Σατοράνσκι, με γκολ – φάουλ μείωσε σε 83-76, με την υπόθεση νίκη να έχει πια κριθεί και τον Παναθηναϊκό να ψάχνει το «μαγικό +9».  Ο Σλούκας με τρίποντο για το 86-76 έφερε και πάλι την ομάδα του στο +10, ο Λεσόρ έγραψε το 89-76, με την Μπαρτσελόνα, πάντως, με ένα 5-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα και χάρη σε 2/2 βολές του Λαπροβίτολα σε… νεκρό χρόνο, απλά να γλιτώνει το +8 του πρώτου αγώνα (89-81).

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-46, 26-15, 89-81

Οn fire: Ο Ναν με 22 πόντους ήταν για ακόμα μία φορά το πρώτο βιολί της ομάδας του.

Ξεχώρισαν: 18 πόντους και οκτώ ασίστ είχε ο καθοριστικός Σλούκας, με τον Μήτογλου να κάνει double – double με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για την Μπαρτσελόνα (24-40) στο 16’

Διαιτητές: Ντιφαλά, Βίλιους, Ρόσι