Μπάγερν Μ. – Μακάμπι 74-89: Ζωντανό το… όνειρο της εξάδας για τους Ισραηλινούς

Η Μακάμπι… κατάπιε στην τελευταία περίοδο την Μπάγερν και με την νίκη της με 89-74, διατηρεί άσβεστο το… όνειρο της εξάδας.

Η Μπάγερν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι (6-0), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους Βαυαρούς. Η Μακάμπι έτρεξε ένα δικό της 9-0 για το 6-9, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 21-22 του δεκαλέπτου. Ριβέρο και Γουέμπ έστειλαν γρήγορα στο +6 τους φιλοξενούμενους, με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (21-27), ο Χάρις μείωσε σε 26-29, όμως η Μακάμπι απάντησε με ένα εντυπωσιακό 13-0 που… εκτόξευσε την διαφορά στο +16 (26-42), με τους Ισραηλινούς να ολοκληρώνουν το ημίχρονο μπροστά με 48-35.

Η αντεπίθεση των Βαυαρών συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Μπολμάρο και Κάρσεν να… ροκανίζουν την διαφορά στους έξι πόντους (47-53). Το τρίποντο του Λούτσιτς έριξε ακόμα περισσότερο την διαφορά (56-61), με τον Έντουαρντς, με ένα 4-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα, να φέρνει το ματς στον πόντο (62-63). Η τελευταία περίοδος, όμως, ήταν μονόλογος για την Μακάμπι. Η Μπάγερν ξεκίνησε με… φόρα από το τρίτο δεκάλεπτο (69-65), όμως ένα εκκωφαντικό 0-18 για τους Ισραηλινούς έφερε το  69-83! Φυσικά το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του, με την Μακάμπι να φτάνει στην νίκη με 89-74, που την φέρνει στο 18-13 και την κρατά… ζωντανή στο κυνήγι της εξάδας. Αντίθετα, η Μπάγερν έπεσε στο 13-18 και έχασε την ευκαιρία να πιάσει τις Αρμάνι, Παρτιζάν, Βαλένθια και Εφές στο 14-17, στην… μάχη για τα Play In.

Ο Ριβέρο με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μακάμπι, με τον Μπάλντγουιν να έχει 15, ενώ για την Μπάγερν, ο Μπολμάρο είχε 21 πόντους και ο Ιμπάκα 14.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 35-48, 62-63, 74-89