Zαλγκίρις-Αρμάνι Μ. 87-73: Με Έβανς συνεχίζουν να ελπίζουν για Play-In

Αποφασιστικό βήμα για την είσοδό της στα Play-In έκανε η Ζάλγκιρις η οποία κέρδισε εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 87-73 με τον Έβανς να πραγματοποιεί μια σπουδαία εμφάνιση. Έτσι , οι δυο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 14-17.

με τους Ιταλούς δια χειρός Μίροτιτς και Σιλντς να κάνουν ένα σερί 8-0 , να διαμορ΄φωνουν το σκορ σε 17-12 με τους Λιθουανούς να μειώνουν με καλάθι του Σάμερ σε 17-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , οι δυο ομάδες πήγαινα δίπλα δίπλα στο σκορ με τα τρίποντα του Τονούτ να κρατάνε σε θέση οδηγού την Αρμάνι από την μια και οι προσωπικές επιτυχημένες ενέργειες του Έβανς από την άλλη να κρατούν τους Λιθουανούς σε απόσταση αναπνοής με το σκορ να διαμορφώνεται σε 35-37 υπερ΄των Ιταλών στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος , ένα 10-3 των Λιθουανών κυρίως από τον Έβανς και τον Σάμερ έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στους γηπεδούχους (45-40) , οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν , με την Ζάλγκιρις να κρατάει με τον Λεκάβιτσιους και τον Χέιζ την διαφορά μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (59-54). Σάμερ και Χείζ ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιες τιμές (64-54) , όμως τα τρίποντα του Σιλντς κράταγαν ακόμα μέσα το Μιλάνο (66-60). 'Ένα 9-0 των γηπεδούχων αύξησαν εκ νέου την διαφορά σε διψήφιες τιμές (81-68) , με την Αρμάνι να μην έχει τις απαντήσεις , οι Λιθουανοί την κράτησαν μέχρι το τέλος και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με σκορ 87-73 και με τις δυο ομάδες να ισοβαθμούν στην βαθμολογία με ρεκόρ 14-17.

Πολύ καλή εμφάνιση για τους νικητές έκανε ο Έβανς με 20 πόντους και ακολούθησε ο Σάμερ με 17, ενώ από το Μιλάνο ξεχώρησε ο Μίροτιτς με 19 πόντους και ο Νέπιερ με 17.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 35-37, 59-54, 87-73

Screenshot 2024 03 28 at 22 34 50 Zalgiris Kaunas vs EA7 Emporio Armani Milan 2024 03 28 20 00 EuroLeague