Βιλερμπάν - Μονακό 77-87: Δεν έκανε το χατίρι στις ελληνικές ομάδες

Η Μονακό επικράτησε στην LDLC Arena της Βιλερμπάν με 87-77 και συνεχίζει να έχει προβάδισμα για το πλεονέκτημα έδρας.

Οι Μονεγάσκοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 12-4 με καλάθι του Οκόμπο,με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 12-23 χάρη σε καλάθι του Τζαϊτέ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο,η Βιλερμπάν έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 16-4 για το 28-27. Ένα επιμέρους σκορ 10-2 της Μονακό, της έδωσε προβάδισμα με 44-38 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 40-44 με καλάθι του Λοβέρν.

Στο δεύτερο μισό,οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 21-6 και προηγήθηκαν με 11 πόντους (61-50) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 61-56 χάρη σε δύο τρίποντα από τον Έλι Οκόμπο. Στα τελευταία δέκα λεπτά,η Μονακό ήθελε περισσότερο την νίκη και το έδειξε καθώς έκανε επιμέρους σκορ 20-10 για το 71-76. Το αντιαθλητικό του Νάντο Ντε Κολό έσβησε τις οποίες ελπίδες της Ασβέλ με τον Οκόμπο να γράφει το 71-80,με την Μονακό να επικρατεί τελικώς με 87-77.

Για τους ηττημένους ο Καμπαρό πέτυχε 23 πόντους και ο Τζάκσον 13. Για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ο Οκόμπο είχε 16 πόντους και ο Ντιαλό 15.