Φενέρμπαχτσε-Άλμπα Β.103-68: Ο Χέιζ-Ντέιβις με 50 πόντους έγραψε ιστορία

Ο Χέιζ-Ντέιβις έγραψε ιστορία πέτυχε 50 πόντους και "έσπασε" το ρεκόρ των περισσότερων πόντων σε ένα αγώνα που κατείχε ο Λάρκιν με 49 και οδήγησε την ομάδα του σε μια εύκολη νίκη με σκορ 103-68 επί της Άλμπα.

Mε τον Χέιζ-Ντέιβις από την πρώτη και όλας περίοδο να κάνει πράγματα και θαύματα (είχε 18 πόντους στα πρώτα 10 λεπτά) οι Τούρκοι ήταν μπροστά με σκορ 34-18 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο, Μότλει και Μάνταρ ανέβασαν την διαφορά στους 20 πόντους (44-24). Οι Γερμανοί με ένα 12-0 δια χειρός Τόμας και Χέρμανσον μείωσαν σε 49-40 , με τον Χέιζ-Ντέιβις και πάλι με τρίποντο να διαμορφώνει το 52-40 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι Τούρκοι ήταν καταιγιστικοί. Ένα επιμέρους 19-2 με τους συνήθους υπόπτους Μότλει και Χέιζ-Ντέιβις αύξησαν το χάντικαπ πάνω στους 30 πόντους (80-49), με τον Κουμάντζε να μειώνει σε 83-53 στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τα τελευταία λεπτά, με την Άλμπα να μην μπορεί να μειώσει, να αποτελούν διαδικαστικού χαρακτήρα και την Φενέρ να πανηγυρίζει μια άνετη νίκη με σκορ 103-68 και έτσι συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά 4αδας.

Ο Χέιζ-Ντέιβις έγραψε ιστορία αφού πέτυχε 50 πόντους και έγινε ο πρώτος που πετυχαίνει προσπερνώντας τον Λάρκιν που είχε 49. Ο forward των Τούρκων είχε 9/11 δίποντα , 9/16 τρίποντα και 5/7 βολές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-18, 52-40, 83-53, 103-68

Screenshot 2024 03 29 at 21 56 37 Fenerbahce Beko Istanbul vs ALBA Berlin 2024 03 29 19 45 EuroLeague