Βίρτους – Παναθηναϊκός 79-81: Ο Ναν σε… νεκρό χρόνο, του δίνει το πλεονέκτημα της έδρας

Ο Παναθηναϊκός… πέταξε στα σκουπίδια το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο (39-51 με 8/12 τρίποντα), είδε την Βίρτους να επιστρέφει από το -17 του 13’ (19-36), να προηγείται με 79-76 στα 51’’ μετά από τρίποντο του Ντόμπριτς, όμως, αρχικά ένα γκολ – φάουλ του Γκριγκόνις στα 32’’ και εν συνεχεία ένα καλάθι του Ναν σε… νεκρό χρόνο, χάρισαν την τεράστια νίκη στο «τριφύλλι», που του επιτρέπει να κρατά σφιχτά το πλεονέκτημα της έδρας, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της regular season.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια στο παιχνίδι απέναντι στην Βίρτους, με τους «πράσινους» να βλέπουν το αντίπαλο καλάθι σαν… βαρέλι από την περιφέρεια. Χαρακτηριστικό πως οι «πράσινοι» ξεκίνησαν το πρώτο δεκάλεπτο με 6/6 τρίποντα, ξεφεύγοντας με +12 (16-28), με τον Γκραντ να έχει ήδη 13 πόντους με 3/4 τρίποντα και 4/4 βολές! Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβαν δράση και οι Ναν και Λεσόρ, που μαζί με τον Σλούκα, έφεραν το «τριφύλλι» στο +15 (19-34). Ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός Ερνανγκόμεθ, έφερε το 22-39, Αμπάς, Πολονάρα και Λούντμπεργκ απάντησαν με ένα επιμέρους 8-2, μειώνοντας στους 11 (30-41), όμως Λεσόρ και Ναν έβαλαν τα πράγματα στην θέση τους, ανεβάζοντας εκ νέου το «πράσινο» προβάδισμα στο +15 (30-45), ενώ ακόμα ένα τρίποντο του Παναθηναϊκού, γράφει το 32-48. Η Βίρτους, πάντως, κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους 12 πόντους, με το 39-51 να είναι το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ μέρος της αναμέτρησης και τον Παναθηναϊκό να έχει 8/12 τρίποντα, 11 ασίστ και μόλις δύο λάθη.

Η Βίρτους επιχείρησε την μεγάλη επιστροφή στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Ντάνστον και Μπελινέλι να ρίχνουν την διαφορά στους έξι πόντους (49-55). Το τρίποντο του Σλούκα για το 49-58 ήταν μεγάλη ανάσα για τον Παναθηναϊκό, Σενγκέλια και Ντόμπριτς, με ένα 4-0 μείωσαν σε 53-58, όμως νέο τρίποντο του Γκριγκόνις έφερε το 53-61. Νέο καλάθι του Σενγκέλια μείωσε σε 57-63, με το +6 του Παναθηναϊκού, να διατηρείται μέχρι το φινάλε της περιόδου (59-65). Η αντεπίθεση των Ιταλών συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τους Σενγκέλια και Μίκι να τρέχουν ένα 5-0, φέρνοντας το ματς στον πόντο (64-65). Συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ αλλά και σερί λαθών από πλευράς Μπολόνια, έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +5 (64-69). Η Βίρτους απάντησε με πέντε σερί πόντους του Λούντμπεργκ, φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία (69-69). Ο Σενγκέλια με 2/2 βολές έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά με 71-69,  όμως ο Ναν απάντησε με πέντε πόντους για το 71-74. Ο Μπελινέλι με τρίποντο έφερε και πάλι το ματς στα ίσα (74-74), με τον Ιταλό, με ακόμα ένα καλάθι, να πετυχαίνει το 76-74. Ο Σλούκας με 2/2 βολές στα 102’’ ισοφάρισε σε 76-76, με τον Ντόμπριτς με τρίποντο να πετυχαίνει το 79-76 στα 51’’. Ο Ναν αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Γκριγκόνις πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και παράλληλα το γκολ – φάουλ για το 79-79 στα 32’’. Ο Λούντμπεργκ αστόχησε σε τρίποντο στα 15’’, με τον Παναθηναϊκό να έχει την τελευταία επίθεση και τον Ναν να… σκοτώνει την Βίρτους σε νεκρό χρόνο, διαμορφώνοντας το τελικό 79-81.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 39-51, 59-65, 79-81

Οn fire: 16 πόντους σημείωσε ο Ναν, τους επτά από αυτούς στα τελευταία 4’, ανάμεσα τους και το καλάθι της νίκης.

Ξεχώρισαν: Εξαιρετικός ο Σλούκας με 20 πόντους, με τον Γκραντ να έχει 13 (όλους στην πρώτη περίοδο), τον Γκριγκόνις 12 και τον Λεσόρ 10 πόντους. Για την Βίρτους, που επέστρεψε από το -17, όμως είδε τον Ναν να την… εκτελεί στο φινάλε, ο Σενγκέλια είχε 19 πόντους και ο Μπελινέλι 17.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +17 για τον Παναθηναϊκό (19-36) στο 13’.

Διαιτητές:  Γιαβόρ, Πέρεθ, Μπισάνγκ