Βαλένθια – Βιλερμπάν 69-98: Υπερηχητικοί Γάλλοι στερούν το όνειρο των Play In από τις «νυχτερίδες»

Η ουραγός και αδιάφορη βαθμολογικά Βιλερμπάν, πήγε στην Ισπανία για το παιχνίδι απέναντι στην Βαλένθια, που… καιγόταν για την νίκη και την… ισοπέδωσε! Οι Γάλλοι πραγματοποίησαν «διαστημική» εμφάνιση, σκορπίζοντας τις «νυχτερίδες με 98-69, με την διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 39 πόντους (40-79 στο 27’). Συνεχίζει να γράφει ιστορία ο Ντε Κολό, που ξεπέρασε τον Βασίλη Σπανούλη στην λίστα των σκόρερ της Euroleague, ανεβαίνοντας στην δεύτερη θέση της σχετικής κατάταξης.

Η Βαλένθια ήταν αυτή που… καιγόταν για την νίκη, καθώς διεκδικεί μια θέση στα Play In, όμως στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, η Βιλερμπάν ήταν η απόλυτη κυρίαρχος, κάτι που φάνηκε στο παρκέ. Οι Γάλλοι Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο τετράλεπτο (9-11), ο Νάντο Ντε Κολό, με έξι συνεχόμενες βολές, έγραψε το 9-17, με την ASVEL να διατηρεί το +8 μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου (19-27). Στην δεύτερη περίοδο η Βαλένθια μπήκε δυνατά και χάρη σε ένα 10-2, ισοφάρισε στους 29 πόντους. Ο Ντε Κολό, όμως, πήρε και πάλι από το χέρι την ομάδα του και με ένα 8-0 την έφερε μπροστά με 37-29. Λόπεθ Αροστέγκι και Κλαβέρ μείωσαν σε 36-41, όμως νέο τρίποντο του Ντε Κολό έφερε το 36-44, ο Οτζελέγε πέτυχε το 38-44, όμως ένα νέο 8-0 της ASVEL, την έφερε στο +14, με το φινάλε του ημιχρόνου (38-52.

Και αν στο πρώτο ημίχρονο η Βιλερμπάν είχε τον πρώτο λόγο στο ματς, στο δεύτερο οι Γάλλοι… έπαιζαν μόνοι τους! Η ASVEL ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα ασύλληπτο 17-0 (!) που έστειλε την διαφορά στην… στρατόσφαιρα (38-69) προτού ο Λόπεθ Αροστέγκι πετύχει τους πρώτους πόντους των γηπεδούχων μετά από πέντε… στείρα λεπτά (40-69). Ένα νέο 10-0 των φιλοξενούμενων έφερε το ματς σχεδόν στο double score (40-79), με το εφιαλτικό, για τους γηπεδούχους, τρίτο δεκάλεπτο, να ολοκληρώνεται με 45-79 και επιμέρους σκορ 7-27!  Φυσικά το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Βιλερμπάν να κατεβάζει το… πόδι από το γκάζι, δίνοντας την δυνατότητα στην Βαλένθια να μαζέψει ελαφρώς την… χαοτική διαφορά που είχε δημιουργηθεί. Έτσι, το τελικό  69-98 φέρνει τους νικητές στο 8-25, ενώ η Βαλένθια έπεσε στο 14-18 και ουσιαστικά λέει «αντίο» από την διεκδίκηση των Play In.

Πέντε παίκτες της Βιλερμπάν (από τους 10 που είχαν συνολικά διαθέσιμους για την αναμέτρηση) τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Λοβέρν να έχει 21, τον Ντε Κολό 19, ενώ από το… ναυάγιο της Βαλένθια, Τζόουνς και Χάρπερ είχαν 18 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 38-52, 45-79, 69-98