Φενέρμπαχτσε - Εφές 80-82: Πήρε το ντέρμπι και κρατάει την δεκάδα στα χέρια της

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η Εφές επικράτησε της Φενέρ στο Ulker Dports Arena με 82-80 και πλέον κρατάει την τύχη στα χέρια της αναφορικά με την είσοδο στα play - in της Ευρωλίγκας.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 16-8 με τρίποντο του Λάρκιν,με την πρώτη περίοδο να λήγει με το σκορ στο 13-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο,η Φενέρ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 13-4 και προηγήθηκε με 26-20 με το τρίποντο του Σκότι Γουίλμπεκιν. Ο Λάρκιν με 2/2 βολές έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του (29-32),με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 36-32 με σερί 7-0 των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μισό, το τρίποντο του Ντέιβις ανέβασε την διαφορά στους 7 (39-32) αλλά η Εφές αντέδρασε άμεσα με σερί 7-0 για την ισοπαλία στους 39,με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο από την αφετηρία του 52-51. Εκεί, το καλάθι του Παπαγιάννη έγραψε το 58-57,με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 12-5 και να παίρνουν αέρα 6 πόντων (63-69). Τρεις βολές από Κλάιμπερν και Οτούρου ανέβασαν την διαφορά στους 7 (69-76). Το τρίποντο του Παπαγιάννη και το καλάθι του Γουίλμπεκιν έριξαν την διαφορά στο καλάθι (74-76). Ο Μπουμπουά με μεγάλο τρίποντο έκανε το 74-79,αλλά ο Γκούντουριτς απάντησε για το 77-79. Ο Λάρκιν με καλάθι στο τέλος της επίθεσης έγραψε το 77-81,αλλά ο Μπιμπέροβιτς απάντησε άμεσα με τρίποντο για το 80-84 και η Εφές πήγε στις βολές με τον Μπράιαντ στα 3,8". Ο Αμερικανός πέτυχε 1/2 αλλά ο Ντέιβις αστόχησε σε τρίποντο νίκης και τελικά οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 82-80.

Για τους ηττημένους ο Γουίλμπεκιν είχε 17 πόντους και ο Γκούντουριτς 15,ενώ για την Εφές ο Κλάιμπερν σκόραρε 21 πόντους και ο Λάρκιν 15.

Τα δεκάλεπτα:13-16,36-32,52-51,80-82