Βιλερμπάν - Μπαρτσελόνα 76-72: Προβλημάτισε ξανά πριν τα play - offs και τον Ολυμπιακό

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε τις πολύ μέτριες εμφανίσεις και ηττήθηκε από την Βιλερμπάν με 76-72 κλείνοντας με ήττα την κανονική περίοδο της Euroleague,πριν αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό για τα play-offs.

Στο ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την πρώτη περίοδο να λήγει με σκορ 24-18 με βολή του Νάτζι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο,το τρίποντο του Λι ανέβασε την διαφορά στους 9 (27-18) αλλά η Μπαρτσελόνα έκανε 7-0 σερί για το 27-25.Το τρίποντο του Βέσελι έδωσε στους Καταλανούς προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (33-34),με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 38-42.

Στο δεύτερο μισό,οι Γάλλοι άρχισαν δυνατά με επιμέρους σκορ 13-5 και προηγήθηκαν με 4 πόντους (51-47). Η Μπάρτσα απάντησε με 6-0 σερί για το 53-57 και οι δύο ομάδες πήγαν στα τελευταία δέκα λεπτά από την αφετηρία του 57-57 όπως διαμορφώθηκε από το καλάθι του Λοβέρν. Εκεί, η Ασβέλ προηγήθηκε με 6 χάρη σε καλάθι του Γάλλου σέντερ. Η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου με σερί 8-0 προσπέρασε με 68-66. Τρεις βολές του Ντε Κολό ξαναέβαλαν σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους (69-68). Το εντυπωσιακό alley oop κάρφωμα του Λοβέρν έκανε το 73-72,ο Γιουκουμπάιτις αστόχησε σε jump shoot, και οι 3 βολές του Λι κλείδωσαν την νίκη για την ομάδα του Πουπέ με 76-72.

Για τους νικητές ο Λοβέρν πέτυχε 20 πόντους και ο Φαλ 15. Για την ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου ο Γιουκουμπάιτις είχε 12 πόντους και οι Νάτζι, Βέσελι και Παουλί από 9.