Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69: Ο Πάρκερ κράτησε ζωντανούς τους Καταλανούς

Ο Ολυμπιακός πάλεψε για να κάνει και δεύτερο «break» στην Βαρκελώνη, όμως κάτι το… ένστικτο της αυτοσυντήρησης της Μπαρτσελόνα, μετά την ήττα στο πρώτο ματς, κάτι ο ασταμάτητος Τζαμπάρι Πάρκερ (24 πόντοι, πέντε ριμπάουντ), έδωσαν την νίκη στους Καταλανούς με 77-69, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 1-1, την σειρά, όμως, να μεταφέρεται στο σπίτι των «ερυθρόλευκων», στον Πειραιά.

Με τον Λαπροβίτολα να πετυχαίνει τους πέντε πρώτους πόντους της ομάδας του (5-2), ξεκίνησε το Game 2 του «Παλάου». Ακόμα πιο… καυτός όμως, κατέβηκε στο ματς ο Άλεκ Πίτερς, που σημείωσε και τους οκτώ πόντους του Ολυμπιακού στο προσπέρασμα με 7-8. Στα δύο συνεχόμενα άστοχα τρίποντα του Γουόκαπ, απάντησε με ένα εύστοχο ο Πάρκερ για το 12-10,  ενώ το γκολ – φάουλ του Ερνανγκόμεθ, μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ,  έφερε τους Καταλανούς στο 17-12. Ο Ολυμπιακός δεν έχει μπει συγκεντρωμένος στο ματς, με τους Πάρκερ και Ερνανγκόμεθ να τον τιμωρούν (21-12), τον Πάρκερ να πετυχαίνει τρίτο συνεχόμενο γκολ – φάουλ για το 23-12  και το κάκιστο για τους «ερυθρόλευκους» πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Μπαρτσελόνα μπροστά με 27-1, χάρη σε καλάθι του Πάρκερ στην εκπνοή, με τον Αμερικανό να έχει ήδη 11 πόντους.

Ένα γρήγορο 6-0 από τους ΜακΚίσικ και Ράιτ, ρίχνει σε μονοψήφια επίπεδα την διαφορά, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (27-20), όμως το τρίποντο του Σατροάνσκι, στο τέλος της επίθεσης των γηπεδούχων, έφερε την Μπάρτσα και πάλι στο +10 (30-20). Ο Ερνανγκόμεθ συνέχισε να ταλαιπωρεί την front line των Πειραιωτών (34-25), όμως ο ΜακΚίσικ, με ένα εντυπωσιακό γκολ – φάουλ, μείωσε σε 34-28. Νέο καλάθι του Αμερικανού στον αιφνιδιασμό, για το 34-30, ανάγκασε τον Γκριμάου να καλεί σε τάιμ άουτ, καθώς βλέπει τον Ολυμπιακό να επιστρέφει άμεσα από το -13. Νέο τρίποντο σε… νεκρό χρόνο για τους γηπεδούχους, αυτή τη φορά από τον Κάλινιτς, για το 37-30, με τον Βέσελι, με 2/2 βολές, να πετυχαίνει το 39-30. Οι παίκτες του Ολυμπιακού… έχασαν και πάλι το μυαλό τους, καθώς συνεχόμενα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να ξεφύγει εκ νέου με 41-30. Το τρίποντο του Γουόκαπ και το φόλοου του Ράιτ για το 41-35, έκοψαν το σερί των γηπεδούχων, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την Μπαρτσελόνα μπροστά με 43-37, καθώς ο ΜακΚίσικ αστόχησε σε δύο βολές στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με… φόρα το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ένα γρήγορο 5-0 την έφερε και πάλι σε διψήφιο προβάδισμα (48-37). Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα δικό του 5-0, με τους Γουόκαπ και Σίκμα για το 48-42, ενώ το γκολ – φάουλ του Πίτερς έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους (52-47). Ένα μεγάλο τρίποντο με ταμπλό (!) του Γκος, έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής (52-50), ενώ ακόμα ένα τρίποντο του Γκος έφερε το παιχνίδι στον πόντο (54-53). Το κρεσέντο του Αμερικανού συνεχίστηκε, με τον «ερυθρόλευκο» γκαρντ να γράφει το 54-55, με τον Γκριμάου να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Ο Ερνανγκόμεθ συνέχισε να… φορτώνει με πόντους το καλάθι του Ολυμπιακού, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Μπαρτσελόνα μπροστά με 60-57.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους Κάνααν και Γκος να φορτώνονται με τέσσερα φάουλ , τον Πετρούσεβ, όμως, να μειώνει στον πόντο (60-59). Ο Αμπρίνες πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 63-59, ενώ ο Πάρκερ πέτυχε νέο τρίποντο για το 66-61. Σπουδαίο καλάθι του Γιοκουμπάιτις για το 68-61, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει σημαντικό προβάδισμα στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα. Νέο μεγάλο τρίποντο του Αμπρίνες για το 71-63, με τον Πάρκερ, με ακόμα ένα τρίποντο, να… τελειώνει το ματς (74-74), Ο Ολυμπιακός δεν είχε τα χρονικά περιθώρια για να επιστρέψει στο ματς, με την Μπαρτσελόνα να επικρατεί με 77-69, να ισοφαρίζει σε 1-1, την σειρά, όμως, να μεταφέρεται στο ΣΕΦ, εκεί που οι «ερυθρόλευκοι» θα έχουν την δυνατότητα να… σφραγίσουν, με δύο νίκες, την πρόκριση στο Final Four του Βερολίνου.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 43-37, 60-57, 77-69

Οn fire: Ασταμάτητος ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 24 πόντους.

Ξεχώρισαν: Ζημιά στον Ολυμπιακό έκαναν οι 11 πόντοι του Ερνανγκόμεθ, ενώ ο Βέσελι είχε 10 πόντους και επτά ριμπάουντ. Για τον Ολυμπιακό, ο Πίτερς επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, με 20 πόντους, με τους ΜακΚίσικ και Γκος να έχουν από 10, ενώ ο Γουόκαπ είχε επτά πόντους και ισάριθμες ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +13 για την Μπαρτσελόνα (27-14) στο 10’

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Πατέρνικο, Νίκολιτς