Μακάμπι Τ.Α. - Παναθηναϊκός 88-95: Ζωντανός στο δρόμο για το Βερολίνο

Ο Παναθηναϊκός βγήκε ζωντανός από την Χάλα Πιονίρ,επικρατώντας της Μακάμπι με 95-88 και πάει να παίξει την πρόκριση στο ΟΑΚΑ σε πέμπτο παιχνίδι.

Στο ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και το καλάθι του Λορέντζο Μπράουν έκανε το σκορ 10-10. Ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 10-2 προηγήθηκε με 8 για το 12-20. Η Μακάμπι αντέδρασε και με δικό της επιμέρους σκορ 17-6 έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με τρεις πόντους (29-26). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα μικρό 5-0 σερί των πράσινων από τους Ναν και Σλούκα έδωσε ξανά προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (35-36). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο για το 40-36 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 50-49 χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Κέντρικ Ναν.

Στο δεύτερο μισό, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος και προηγήθηκε με 55-50 χάρη σε σουτ τριών πόντων των Παπαπέτρου και Σλούκα. Το τρίποντο του Κόλσον και το καλάθι του Λορέντζο Μπράουν ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 55-55. Το τρίποντο του Μπλατ έδωσε μετά από ώρα προβάδισμα στους Ισραηλινούς με 66-65. Ο Γκριγκόνις απάντησε άμεσα για το 66-68.Το καλάθι και φάουλ του Σλούκα ανλεβασε την διαφορά στους 6 για τους πράσινους (68-74) και οι δύο ομάδες πήγαν στα τελευταία δέκα λεπτά από την αφετηρία του 69-74. Εκεί, η Μακάμπι ξεκίνησε με 9-0 σερί για το 78-74,ενώ η διαφορά πήγε και στους 7 με καλάθι του Ριβέρο (82-75). Τα δύο τρίποντα από Ναν και Παπαπέτρου έριξαν την διαφορά στους 3 (84-81). Ο Μπράουν διατήρησε αυτό το προβάδισμα με drive (88-85),αλλά σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε αποφασίσει να στείλει την σειρά πίσω στο ΟΑΚΑ και με σερί 10-0 γύρισε τούμπα την κατάσταση για το τελικό 88-95 για να στείλουν την σειρά σε 5ο ματς πίσω στην Αθήνα.

On fire: Ο Κέντρικ Ναν με 27 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο μεγάλο διπλό του Παναθηναϊκού.

Ξεχώρισαν: Για την ελληνική ομάδα ο Κώστας Σλούκας με 20 πόντους,8 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Ματίας Λεσόρ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για την Μακάμπι ο Μπράουν πέτυχε 17 πόντους και ο Κόλσον με τον Μπλατ από 14.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +8 των πράσινων (12-20) στην πρώτη περίοδο

Τα δεκάλεπτα:29-26,50-49,69-74,88-95

Διαιτητές:Μπελόσεβιτς,Ντιφαλά, Νέντοβιτς