Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 73-57: Η άμυνα τον έστειλε στον τελικό

Ο Παναθηναϊκός έκανε το ιδανικό ξεκίνημα στον ημιτελικό (12-0), άντεξε στην αντεπίθεση της Φενέρ (51-50), απάντησε με ένα σερί 9-0 για το 60-50 και με μεγάλο του όπλο την σκληρή του άμυνα, επικράτησε της τουρκικής ομάδας με 73-57 και… έκλεισε θέση για τον τελικό της Κυριακής.

Ο Κέντρικ Ναν, με τρίποντο για το 3-0, ήταν αυτός που σημείωσε το πρώτο καλάθι του Final Four του Βερολίνου, ενώ ο Παπαπέτρου έδωσε ένα γρήγορο προβάδισμα με 5-0 στους «πράσινους». Ο Παναθηναϊκός τιμώρησε το δεύτερο λάθος του Καλάθη και με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Γκραντ, έγραψε το 8-0. Ακόμα ένα καλάθι του Γκραντ για το 10-0, έβαλε… φωτιά στην πράσινη εξέδρα, ενώ το κάρφωμα του Μήτογλου για το 12-0, ανάγκασε τον Γιασικεβίτσιους να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ. Χρειάστηκε να περάσουν περισσότερα από 5’ για να έρθει το πρώτο καλάθι από πλευράς Φενέρ, με τον Χέιζ – Ντέιβις (12-2), όμως ο Γκριγκόνις διατήρησε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (14-4), ο Λεσόρ με ένα εκκωφαντικό κάρφωμα έγραψε το 18-8, ο Σανλί με τρίποντο μείωσε σε 18-11, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το «τριφύλλι» μπροστά με 22-13.

Σε αντίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο, στο δεύτερο ήταν η Φενέρ αυτή που έδειχνε να πατάει καλύτερα, με τους Τούρκους να ξεκινούν με ένα 7-2 για το 24-20. Ο Ναν, με τρίποντο στον αιφνιδιασμό για το 27-20, έσπασε το σερί των Τούρκων, ενώ ο Σλούκας με 2/2 βολές έφερε και πάλι την διαφορά στα όρια των 10 πόντων (29-20). Σεστίνα και Χουάντσο, με τρίποντα, έγραψαν το 32-23, ο Παπαγιάννης με τον ίδιο τρόπο μείωσε σε 32-26, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Χέιζ – Ντέιβις… ροκάνισε την διαφορά στους 5 (34-29), με τον Αταμάν να καλεί σε τάιμ άουτ. Το επιθετικό ριμπάουντ του Ναν έδωσε την ευκαιρία στον Λεσόρ να καρφώσει για το 36-29, όμως Γκούντουριτς και Χέιζ – Ντέιβις έφεραν το ματς στο σουτ (36-33). Νέο επιθετικό ριμπάουντ, αυτή τη φορά από τον Γκριγκόνις, για το 38-33, όμως ο Χέιζ – Ντέιβις έχει πάρει… φωτιά και με νέο τρίποντο μείωσε σε 38-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με καλάθι του Γκραντ για το 40-36, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο του ημιτελικού, ενώ το τρίποντο του Παπαπέτρου έφερε το 43-38. Η εξαιρετική προσπάθεια του Λεσόρ για το 45-38, έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό στο +7, όμως ο Καλάθης απάντησε με πέντε σερί πόντους για το 45-43. Το τρίτο φάουλ του Γουίλμπεκιν πρόσθεσε ακόμα έναν πονοκέφαλο στον Γιασικεβίτσιους, με τις δύο ομάδες να παίζουν… μανιασμένη άμυνα! Το αντιαθλητικό του Μπιμπέροβιτς (έφτασε και αυτός τα τρία φάουλ), έδωσε την δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει και πάλι με 51-45, όμως το τρίποντο του Σεστίνα έφερε και πάλι την Φενέρ σε απόσταση βολής (51-48), ενώ ο Ντόρσεϊ με δίποντο από την γωνία, έφερε για πρώτη φορά τους Τούρκους στο -1 (51-50) και τον Αταμάν να καλεί σε τάιμ άουτ. Η Φενέρ σπατάλησε δύο επιθέσεις για να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, με τον Λεσόρ να την… τιμωρεί για το 53-50 και τον Καλαϊτζάκη με τρίποντο σε… νεκρό χρόνο, να διαμορφώνει το 56-50, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Με κλέψιμο του Λεσόρ και κάρφωμα για το 58-50, ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο του ημιτελικού. Ο πολύτιμος Καλαϊτζάκης, με επιθετικό ριμπάουντ και 2/2 βολές έφερε και πάλι την διαφορά στο +10 (60-50). Η Φενέρ έμοιαζε… χαμένη, με το ένα άστοχο σουτ να διαδέχεται το άλλο, μέχρι ο Σεστίνα, μετά από δύο… στείρα λεπτά, να μειώσει σε 60-52. Ο Παπαπέτρου έφερε και πάλι το +10  (62-52), Γουίλμπεκιν και Γκούντουριτς συνέχισαν να είναι αρνητικοί για την ομάδα τους, με τον Ναν να… κλέβει το πορτοφόλι του Σέρβου φόργουορντ και με γκολ – φάουλ να πετυχαίνει το 65-52 και να… τελειώνει τον ημιτελικό. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για τους «πράσινους», που έφτασαν στην νίκη με 73-57 και πήραν την πρόκριση για τον τελικό της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-36, 56-50, 73-57

Οn fire: Ακόμα ένα double – double από τον… οδοστρωτήρα Ματίας Λεσόρ, με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Ναν και Γκραντ είχαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την Φενέρμπαχτσε, ο μόνος που… επιβίωσε από το τουρκικό «ναυάγιο» ήταν ο Χέιζ – Ντέιβις με 14 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για τον Παναθηναϊκό (73-57) στο 40’

Διαιτητές:  Μπελόσεβιτς, Περούγκα, Ντιφαλά