Ολυμπιακός – Μακάμπι 84-83: Το… καθάρισε ο Πρίντεζης

Σε μία βραδιά που θα μείνει στην ιστορία, ο Γιώργος Πρίντεζης, όχι μόνο είδε την φανέλα του να υψώνεται στον ουρανό του ΣΕΦ, όχι μόνο πήρε λεπτά στην τελευταία περίοδο του φιλικού αγώνα με την Μακάμπι, αλλά ήταν αυτός που με καλάθι στο φινάλε… καθάρισε το ματς και έδωσε στον Ολυμπιακό την φιλική νίκη με 84-83. Εξαιρετικοί οι Βεζένκοβ και ΜακΚίσικ με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Με τρίποντο του Σάσα Βεζένκοβ για το 3-0 ξεκίνησε το φιλικό παιχνίδι του Ολυμπιακού με την Μακάμπι. Με πρώτο βιολί τον Λόιντ, οι Ισραηλινοί πήραν κεφάλι στο σκορ με 9-5, όμως Βεζένκοβ και Μιλουτίνοβ έφεραν το ματς στα ισα (9-9). Ένα όμορφο καλάθι του Γιοκουμπάιτις κράτησε το σκορ στην ισοπαλία (11-11), με την Μακάμπι να τρέχει ένα σερί 0-7 για το 13-18. Το κάρφωμα του Μιλουτίνοβ, μετά από ασίστ του Παπανικολάου, έφερε το ματς στον πόντο (17-18), ενώ το τρίποντο του ΜακΚίσικ έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 20-18, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Μακάμπι να τρέχει ένα 12-0 για το 20-30, αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να καλεί σε τάιμ άουτ. Χρειάστηκε κάτι παραπάνω από 4’ για να έρθει το πρώτο «ερυθρόλευκο» καλάθι, με τρίποντο του Βιλντόσα για το 23-30, οι Ισραηλινοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα (27-36), όμως ο Ολυμπιακός, με επιθετικό… κρεσέντο του Βεζένκοβ, μείωσε σε 36-40, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να έχει 16 πόντους στο α’ μέρος.

Ο Βεζένκοβ συνέχισε να… πυροβολεί και στο τρίτο δεκάλεπτο (41-44), όμως η Μακάμπι έφτασε και πάλι το υπέρ της προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα (42-54). Το γκολ – φάουλ του ΜακΚίσικ έριξε την διαφορά στους επτά πόντους (47-54), Πίτερς και ΜακΚίσικ πέτυχαν το 52-59, ενώ ακόμα ένα γκολ – φάουλ του εκρηκτικού Αμερικανού, έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής μετά από αρκετή ώρα (57-59), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 60-62, χάρη σε ένα απίστευτο buzzer beater από τα 10 μέτρα του Σακίλ ΜακΚίσικ.

Ο ΜακΚίσικ μπήκε… αγριεμένος και στο τέταρτο δεκάλεπτο (62-64), ενώ ο Λονγκ με τρίποντο, φέρνει το ματς στον πόντο (65-66). Δύο βολές του Βεζένκοβ έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά με 67-66, ενώ ο Σακίλ ΜακΚίσικ συνέχισε να… φορτώνει με γκολ – φάουλ το καλάθι των Ισραηλινών, για το 70-66. Το καλάθι του Βιλντόσα για το 72-67, έδωσε σημαντικό προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους». 4’45’’ πριν το φινάλε του αγώνα, ο Γιώργος Πρίντεζης πάτησε και πάλι το παρκέ του ΣΕΦ, με την φανέλα του Ολυμπιακού. Μάλιστα, ο «Πρι» ευστόχησε σε τρίποντο για το 77-74, με το ΣΕΦ να… πετάγεται στον αέρα! Ο Λόιντ έβαλε και πάλι την Μακάμπι μπροστά με 81-79, ο Σόρκιν πέτυχε το 83-79, ο Ντόρσεϊ με τρίποντο μείωσε σε 83-82, με τον Πρίντεζη με καλάθι στα 16’’ να χαρίζει την νίκη στον Ολυμπιακό με 84-83.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-40, 60-62, 84-83